Patrycja Kopacz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach została laureatką 33. Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczennica drugiej klasy po raz pierwszy wzięła udział w tych zmaganiach. Wcześniej przeszła przez etap szkolny i diecezjalny.
W rozmowie z Radiem Kielce laureatka podkreślała, że przygotowywała się regularnie czytając udostępnione przez organizatorów materiały, a katecheta ks. Jacek Malewski pomagał jej, prezentując potencjalne pytania.
– Moim zadaniem w finale była część pisemna, która obejmowała różne zadania: wielokrotnego wyboru, uzupełnianie i odpowiedzi otwarte, oraz typ: prawda lub fałsz. Musiałam popisać się w tym teście wiedzą ze wszystkich trzech etapów. Było to duże wyzwanie, ale z drugiej strony, ten test poszedł mi najlepiej ze wszystkich etapów olimpiady – opowiada Patrycja.
W finale wzięło udział 120 osób z całego kraju. Laureatami zostali uczniowie, którzy w finałowym teście odpowiedzieli poprawnie na minimum 80% zadań.
– To było dla mnie ogromne szczęście już kiedy dowiedziałam się, że dostałam się do finału. Zapisując się, nie sądziłam, że będę w takim miejscu, a co dopiero, że będę laureatem. To ogromne wyróżnienie. Wzięłam udział w tej olimpiadzie ze względu na wewnętrzną chęć kształcenia się w tym kierunku. Oczywiście, że nagrody także są motywacją, ale myślę, że ta sprawa duchowa jest dla mnie najważniejsza – dodała Patrycja.
Laureaci otrzymują m.in. indeks na uczelnie wyższe, które biorą udział w tym projekcie. Laureatom oferowane są nie tylko kierunki teologiczne.
– Mam teraz parę drzwi już otwartych i mogę sobie zadecydować. Oczywiście mam na to jeszcze dwa lata i zobaczymy, gdzie Bóg mnie pośle – podsumowała Patrycja.
Wśród finalistów, którzy reprezentowali diecezję kielecką w Pelplinie byli także: Jakub Jaszczyk z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach i Konrad Seredyka z I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie.
Katecheta w II LO w Kielcach, ks. Jacek Malewski mówi, że w tym roku temat olimpiady brzmiał: „Bóg jest miłością objawioną w słowie”. Młodzież przygotowywała się z ksiąg Pisma Świętego, nauczania i dokumentów Kościoła oraz opracowań naukowych.
– Ta olimpiada została zorganizowana dla młodzieży, aby mogli pogłębiać swoją wiedzę teologiczną, przez to zbliżać się do Boga, pogłębiać swoją wiarę, szukać odpowiedzi na ważne i trudne pytania egzystencjalne – wymienia.
W tym roku finał zmagań zorganizowała diecezja pelplińska wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Za rok olimpiadę przygotuje diecezja radomska, a za dwa lata – sandomierska.