Utwory wybitnych kompozytorów z krajów słowiańskich zabrzmiały dziś (niedziela, 16 kwietnia) w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Wyjątkowych muzycznych emocji dostarczyła, uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie, Orkiestra MASO, czyli Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa.
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach powiedział, że cieszy fakt, że tak wybitna i odnosząca znaczące sukcesy na międzynarodowych i krajowych konkursach orkiestra pod dyrekcją Jurka Dybała przyjęła zaproszenie m.in. do Buska-Zdroju. Publiczność wysłuchała muzyki polskiej, ukraińskiej, ale i czeskiego kompozytora Antonína Dvořáka.
– Bardzo piękna symfonia ukraińska Mychajło Kałaczewskiego, napisana jeszcze w XIX wieku, pachnąca neoromantyczną czy romantyczną strukturą z cytatami z muzyki ludowej ukraińskiej. Na zakończenie błyskotliwa rzecz – „Mała suita” polskiego dyrygenta i pianisty Witolda Lutosławskiego, oparta na folklorze Podkarpacia – mówił Artur Jaroń.
Publiczności koncert dał wiele muzycznej satysfakcji. Wśród osób, które wysłuchały artystów byli Józef Kurek, 100-letni mieszkaniec Łodzi wraz z małżonką Mirosławą, którzy regularnie odwiedzają Busko-Zdrój i korzystają z kuracji. – Lubimy muzykę. Ona nas uspokaja, odpręża – mówiła pani Mirosława.
– Piękne melodie, wykonawcy też niczego sobie – żartowała z kolei jedna z mieszkanek Buska-Zdroju.
Rolę koryfeusza piastowała pochodząca ze Lwowa Zofia Ivanowa – pracownik Filharmonii Lwowskiej. Powiedziała, że orkiestra powstała 30 lat temu, jako pierwsza na Ukrainie profesjonalna i jedyna orkiestra młodzieżowa. Jej misją jest łączyć młodych muzyków, występować, propagować muzykę, ale i sztukę.
– Dzięki współpracy ministerstw kultury Ukrainy i Polski, orkiestra otrzymała nowy artystyczny dom w Polsce. Początkowo muzycy z orkiestry MASO uzyskali możliwość pobytu w Lusławicach, teraz ich siedzibą stał się Wrocław, gdzie występują, dają dużo koncertów również kameralnych – mówiła.
Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury podkreśliła, że to jeden z wielu koncertów, które promują przepiękną muzykę. – To wielki zaszczyt gościć w Busku młodych, utalentowanych muzyków.
– Cieszymy się, że Instytut Muzyki i Tańca zechciał u nas zorganizować taki koncert. Jesteśmy otwarci na takie inicjatywy, które jednocześnie pomagają w ciężkiej doli narodowi ukraińskiemu – zaznaczyła.
Koncert odbył się w ramach programu „Z klasyką przez Polskę”.