W Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach odbyła się premiera filmu dokumentalnego o historii świątyni i znajdującego się w niej cudownego obrazu.
Grzegorz Bać, producent filmu powiedział, że potrzeba realizacji filmu wynikała z natchnienia i z doświadczenia tego miejsca. Głównym zamysłem twórców było, aby pokazać historię cudownego obrazu oraz sanktuarium, ale również uporządkować wiadomości, odkrycia i badania naukowe dotyczące tego miejsca i wizerunku Matki Boskiej.
– Myślę, że udało się nam to ułożyć w całość, i przedstawić to, co jest najbardziej aktualne dla tego miejsca – dodał producent.
Ojciec Edward Żakowicz, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach powiedział, że w filmie nie chodzi o samą faktografię, ale również o duchowość. – To jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Bóg wybrał to cudowne miejsce dla obrazu, ma również skłaniać do głębszego przeżywania duchowości tego miejsca – dodał.
W filmie narratorami są cztery osoby. Jedną z nich jest ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, który m.in. zwrócił uwagę na cudowny obraz jako dzieło sztuki średniowiecznej, pochodzące z Małopolski, niezwykle ciekawe, bo dwustronne. – To jeden najcenniejszych dobrze zachowanych obrazów gotyckich w Polsce. Do tego z niezwykłą historią, ponieważ obraz wraz z wojskami był aż pod Moskwą. Był wiekiem od bursy kapelana wojskowego. Trafił do Ruszczy niedaleko Sulisławic wraz z branką Dorotą Ogrufiną, a następnie do sanktuarium w Sulisławicach – przypomniał.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreśla w filmie wyjątkowość tego cudownego miejsca, słynącego łaskami, i błogosławi wszystkich pielgrzymów.
Publiczność zgromadzona w kościele z wielkim zainteresowaniem i skupieniem oglądała film. Pani Weronika z Sandomierza powiedziała, że taki film to nie tylko wiedza historyczna i teologiczna, ale również przeżycie duchowe. Dodała, że warto tworzyć takie obrazy, ponieważ to jest nasza tożsamość i dziedzictwo.
Od poniedziałku film będzie dostępny na kanale YouTube Wspólnoty przez Jej Serce. Nosi tytuł „Sanktuarium Sulisławice. Cudowna historia, miejsce wybrane przez Boga”.