W dawnej fabryce żelaza w Maleńcu powstał pokój zawiadowcy, czyli XIX-wiecznego inżyniera który kierował produkcją. Pretekstem do powstania nowego miejsca ekspozycji jest słuchowisko wyprodukowane przez Radio Kielce „Krew i żelazo”, z Pawłem Delągiem w roli zawiadowcy.
Maciej Chłopek dyrektor muzeum informuje, że jedno z pomieszczeń zostało zaadaptowane na potrzeby pokoju zawiadowcy.
– W pokoju na wyposażeniu znajdą się stare meble, sekretarzyk, sprzęty używane przez dawnego zawiadowcę. Znajdzie się tez patefon, na którym będzie można odsłuchać płyt w klimatycznym miejscu. Być może będą też cygara – mówi.
Dyrektor dodaje, że pojawią się też stroje z epoki i książki, a zwiedzanie pokoju przybierze kształt detektywistycznego śledztwa.
– Zwiedzający będą poszukiwać śladów przeszłości, będą się zastanawiać nad dawnymi miarami: jak przeliczyć funty, centnary na współczesne kilogramy i centymetry. Będzie kącik, w którym będzie można napisać notatkę fabryczna albo odpisać na list ziemianina krakowskiego zamawiającego żelazo z Maleńca – zaznacza.
Maciej Chłopek, który jest scenarzystą słuchowiska Radia Kielce „Krew i żelazo” przyznaje, że jednym z powodów otwarcia nowego pomieszczenia w muzeum jest słuchowisko i losy zawiadowcy fabryki Jacka Lipskiego.
– Ten świat XIX-wiecznej fabryki był bardziej skomplikowany, to nie tylko miejsce pracy fabrykantów. Zawiadowca był najważniejszą osobą w fabryce zatrudnianą na kontrakt. Zapewniał surowce, czuwał nad jakością produkcji, szkolił pracowników. Najczęściej zawiadowca dysponował własną służbą, domostwem. – wyjaśnia.
Jak przypomina dyrektor jednym z zawiadowców fabryki był pradziadek Mieczysława Radwana. Innym zawiadowcą, który zapisał się w historii był dawny oficer napoleoński a jednocześnie przyjaciel Tadeusza Bocheńskiego. W Anglii dostał się do niewoli, gdzie pracował w tamtejszej fabryce. Swoje doświadczenia przeniósł do ojczyzny. Niestety nie znamy jego nazwiska.
Pracownicy z Maleńca w XIX wieku szkolili się w Białogonie pod okiem angielskich inżynierów.
Pokój zawiadowcy będzie można zobaczyć 30 kwietnia kiedy muzeum zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających po przerwie zimowej.
Przypominamy, że wszystkie odcinki słuchowiska „Krew i żelazo” znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce podcasty i na spotify czy audiotece
Akcja słuchowiska Radia Kielce pt. „Krew i żelazo” dzieje się w latach 40-tych XIX wieku na terenie tzw. Zagłębia Staropolskiego. Jacek Lipski, absolwent Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach, podejmuje posadę zawiadowcy fabryk żelaza w Maleńcu.
W słuchowisku występują znane postacie historyczne oraz prezentowane są ważne wydarzenia z przeszłości regionu świętokrzyskiego i Polski. Można poznać zarówno obyczajowość połowy XIX wieku, jak i ówczesną technologie.