W siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu dniach 15-16 kwietnia zostały przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na kurs oficerski dla żołnierzy OT. Blisko 200 kandydatów walczyło o 90 miejsc na AWL.
AGRYKOLA jest kursem oficerskim dla żołnierzy OT, pełniących terytorialną służbę wojskową. Założeniem projektu jest znalezienie urodzonych przywódców, którzy posiadają naturalne predyspozycje oraz wiedzę do tego by zostać oficerem OT.
Jak podkreśla dowódca terytorialsów, gen. bryg. Maciej Klisz:
– Kurs Agrykola to doskonałe narzędzie do selekcji oraz edukacji przyszłych oficerów Obrony Terytorialnej. Trzeba pamiętać, że w WOT oficerowie zawodowi to bardzo niewielka część wszystkich żołnierzy. Prawie 90 procent formacji stanowią żołnierze-ochotnicy, wśród nich ponad 35 procent posiada wyższe wykształcenie, co w połączeniu z ich wysokim zdyscyplinowaniem, unikalnymi zdolnościami i umiejętnościami stanowi znakomitą bazę do kształcenia oficerskiego. Absolwenci trzynastomiesięcznego kursu Agrykola trafiają w zdecydowanej większości na stanowiska dowódców plutonów lekkiej piechoty, stając się liderami małych zespołów. Trzeba jednak pamiętać, że kurs Agrykola nie mógłby być prowadzony bez wsparcia rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych, pana gen. bryg. dr. hab. Piotra Płonki oraz rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej, pana gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysława Wachulaka. To w tych uczelniach przyszli oficerowie poznają tajniki wiedzy wojskowej – mówi.
W tegorocznych kwalifikacjach o miejsca na kursie walczyło 11 żołnierzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do tej pory „Agrykolę” ukończyło ponad 20 świętokrzyskich terytorialsów a w trakcie kursu jest kolejnych 7 przyszłych oficerów. O wynikach tegorocznych kwalifikacji dowiemy się niebawem.
AGRYKOLA jest kursem oficerskim dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Specyfika kursów konspiracyjnych, podobieństwo służby AK i OT – ochotnicy z różnych zawodów cywilnych, oraz opresyjny i niebezpieczny czas wojny, wypracowały pewne efektywne wytyczne do selekcji i szkolenia kandydatów. Na kurs oficerski OT, kwalifikowane są osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym i zawodowym. Żołnierze podczas kwalifikacji przechodzą sprawdzian ze sprawności fizycznej (ocena niedostateczna dyskwalifikuje kandydata), badanie cech przywódczych oraz wiedzy o miejscu WOT w systemie obronnym państwa.
Program szkolenia oficerów terytorialnej służby wojskowej pod nazwą „Agrykola” został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON.