Wkrótce będzie można zasiąść w kieleckich ogródkach gastronomicznych. Większość restauratorów planuje je otworzyć wraz z długim weekendem majowym.
Kielecki ratusz informuje, że w tym roku 12 przedsiębiorców zwróciło się z wnioskami w sprawie wydzierżawienia części płyty Rynku, z przeznaczeniem pod urządzenie ogródków gastronomicznych. Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc mówi, że dotąd zawarto dwie umowy.
– Pozostałe umowy są już przygotowane przez miasto i czekają na podpis przedsiębiorców. Warunkiem ich podpisania przez wnioskodawcę jest wpłata kaucji. Czynsz miesięczny za dzierżawę gruntu wynosi 30,00 zł/m2 (netto) – tłumaczy.
Z kolei do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach do końca ubiegłego tygodnia zgłosiło się 10 przedsiębiorców, którzy zamierzają otworzyć ogródki gastronomiczne. Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD, liczba ta może się jeszcze zmienić, ponieważ przedsiębiorcy nadal składają wnioski i starają się o pozwolenia.
– Największe zainteresowanie ogródkami jest w strefie śródmiejskiej miasta, na ulicach takich jak: Bodzentyńska, Leonarda, Piekoszowska, Sienkiewicza, Warszawska, Kapitulna, Planty, Staszica, Głowackiego i Żytnia. W ubiegłym roku w sumie miejski zarząd dróg wydał 59 zgód na zajęcie pasa drogowego, z wyłączeniem płyty Rynku, którą administruje urząd miasta – wyjaśnia rzecznik.
Istnieją określone zasady dotyczące wystroju i wyglądu ogródków. Reguluje je zarządzenie prezydenta miasta, które zostało wydane z końcem marca tego roku – przypomina Jarosław Skrzydło.
– W dużej mierze jest ono zbieżne z zarządzeniem, które obowiązywało w poprzednim sezonie, ale są też pewne różnice. Przede wszystkim, w tym roku dopuszczalne są występy artystyczne, np. muzyków oraz transmisje audiowizualne ważnych imprez sportowych, co do których prezydent miasta wyrazi zgodę. Zmiany w zasadach aranżacji ogródków gastronomicznych to m.in. możliwość rozwieszania lin pomiędzy donicami z kwiatami, które zwykle stanowią granice ogródka – tłumaczy Jarosław Skrzydło.
Na Rynku ogródki będą funkcjonować tylko do końca sierpnia, ze względu na zapowiadaną tam rewitalizację, która ma rozpocząć się we wrześniu. Natomiast w innych lokalizacjach zwykle ogródki funkcjonowały do końca września, bądź połowy października.