Rośnie liczba mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy chcą mieć broń palną. Na koniec grudnia 2018 roku, pozwolenie na broń posiadało 5,6 tys. osób, natomiast już pod koniec 2022 było ich prawie 7,2 tys.
St. asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że aby ubiegać się o pozwolenie należy spełniać kilka warunków. – Kandydat musi mieć ukończone 21 lat, posiadać stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pełną zdolność do czynności prawnych, a także zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią. Musi to stwierdzić lekarz i psycholog – mówi.
Ponadto, potrzebna jest także nienaganna opinia wydana przez komendanta komisariatu policji. Taka osoba nie może być również skazana za przestępstwa umyślne. Kandydat musi zdać egzamin.
Radca prawny Wojciech Stachowicz-Szczepanik uważa, że jedną z przyczyn rosnącej popularności broni jest chęć zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.
– Druga przyczyna to poluzowanie przepisów związanych z pozwoleniem na broń. Koniec z pewnego rodzaju uznaniowością organów i przejście na spełnienie określonych przesłanek – mówi.
Nie bez znaczenia jest także wojna tocząca się wschodnią granicą.
– W ostatnim roku można zauważyć wzrost zainteresowania militariami, jak i samą tematyką wojenną, co przekłada się na pewnego rodzaju niepewność związaną z otaczającym nas światem. To determinuje chęć zapewnienia sobie, rodzinie, bliskim i ojczyźnie bezpieczeństwa. W konsekwencji, ludzie chętnie sięgają po pozwolenie na broń – dodaje prawnik.
Wzrosła także liczba zarejestrowanych jednostek broni. Pod koniec 2018 roku było ich w regionie 12 180, a pod koniec 2022 roku ponad 16,2 tys.