Chopin, Brahms oraz Gershwin, to tylko kilku wybitnych kompozytorów, których utwory usłyszymy w tę sobotę (22 kwietnia) w Muzeum Narodowym w Kielcach. Gwiazdą koncertu będzie francuski pianista, Michel Bourdoncle.
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach mówi, że będzie to przedsmak „Chopinowskich Inspiracji”, zapowiedź wyjątkowego cyklu koncertów, który wpisał się już na stałe w kalendarz kulturalny Kielc. W sobotę usłyszymy między innymi kompozycję Fryderyka Chopina „Nokturn cis-moll opus 27 nr 1”.
– Później będą dwa intermezza Brahmsa z „Opus 118”, będą preludia Claude’a Debussy’ego, będzie też niezwykła atrakcja, czyli wersja solo na fortepian „Błękitnej Rapsodii”, George’a Gershwina i wiele innych niespodzianek, które artysta przygotował – zapowiada dyrektor.
Koncert rozpocznie się o godzinie 16, a w trakcie zostanie przedstawiony program tegorocznych „Chopinowskich Inspiracji”. Artur Jaroń mówi, że jak co roku na miłośników dobrej muzyki czeka prawdziwa artystyczna uczta.
– 15 lipca proszę koniecznie proszę pojawić w Ogrodzie Włoskim Muzeum Narodowego. Wystąpi duma naszego regionu i naszej szkoły – Kamil Pacholec, który obecnie studiuje w Miami, pod kierunkiem Kevina Kennera – zapowiada Artur Jaroń.
Podczas tej edycji Chopinowskich Inspiracji usłyszymy również innych utalentowanych muzyków. W sierpniu swoje umiejętności zaprezentuje laureat trzeciej nagrody w konkursie chopinowskim, Martín García García.
Współorganizatorem sobotniego koncertu oraz całego cyklu „Chopinowskich Inspiracji” jest Radio Kielce.
Michel Bourdoncle
Jego bogata kariera prowadzi go na większość głównych estrad świata. Pianista ten występował na tak prestiżowych salach koncertowych jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Sala w Sao Paulo, Wielka Sala Konserwatorium i Sala Czajkowskiego w Moskwie, Sala Verdiego w Mediolanie, Suntory Hall w Tokio, Kyoto Concert Hall, Osaka Isumi Hall a także w Teatrze Wielkim w Szanghaju, w Poly Theatre w Pekinie, w Teatrze Miejskim w Rio de Janeiro na Sali Gaveau i w Teatrze Chatelet w Paryżu. Cechy charakteru Michała Bourdoncla, takie jak szczerość i wrażliwość, łączą się z dogłębną pracą nad każdym utworem, którego podejmuje się wykonać. Pianista grał pod kierunkiem znakomitych dyrygentów i występował z wieloma orkiestrami, takimi jak: Nowa Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Pro Arte z Paryża, Orkiestra z Cannes Prowansja Alpy Lazurowe Wybrzeże, Orkiestra Liryczna z regionu Avignon Provence, Orkiestra Filharmoniczna z Montpellier, Zespół Musique Vivante, Orkiestra Symfoniczna z Rhin, Orkiestra Colonie, Orkiestra Kameralna z Tuluzy, Orkiestra z Północnej Portugalii, Orkiestra z Saragossy, Orkiestra z BadenBaden, Orkiestra Symfoniczna z Rotterdamu, Radiowa Orkiestra Kameralna z Bukaresztu, Orkiestra Filharmonii z Brasom, Państwowa Orkiestra Rosyjska, Chińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Symfoniczna z Szanghaju, Orkiestra Symfoniczna z Harbin, Orkiestra Kameralna z Salzburga, Serena Mozart Players, Orkiestra Symfoniczna z Madery. Repertuar Michała Bourdoncla, począwszy od Bacha a skończywszy na współczesnych kompozytorach, jest bardzo zróżnicowany i bogaty. Pianista nagrywa dla Doron Music, EMS Master Sound, 3D Classics, Naxos Marco Polo… Jego dyskografia obejmuje utwory Czajkowskiego, Liszta, Bizeta, Wincenta d’Indy, Deodat Severac, pełne dzieło Ernesta Chausson na fortepian, l’Integrale de la Musique na skrzypce i fortepian J.G. Roparteza. Ponadto istnieje jeszcze wiele nagrań radiowych i telewizyjnych zarówno we Francji jak i za granicą. Występuje regularnie z takimi muzykami jak: Lioubov Timofeyeva, Sa Chen, Dang Thai Son, Konstantin Lifschitz, Jacques Rouvier, Dong Yu, Dominique Vidal, Dominique de Williencourt, Florin Ionescu Galati, Pierre Hommage, Frederic Lagarde. W 1993 Michel Bourdoncle zorganizował w Aixen Provence Międzynarodowy Festiwal „Les Nuits Pianistiques” „Noce Pianistyczne” pozostając jego dyrektorem artystycznym. W ostatnich latach idea tego festiwalu została przeniesiona do Mołdawii, Niemiec, Włoch i Anglii. W 2006 Michał Bourdoncle utworzył również w Aixen Provence Międzynarodową Akademię Pianistyczną oraz zorganizował w jej ramach międzynarodowy konkurs pianistyczny. Pianista ten jest również doradcą artystycznym Międzynarodowego Festiwalu w Gulanguy, Wyspa Pianistyczna, w Xiamen (Chiny).