Na przykład po rzodkiewkę. Właściwości prozdrowotne tej rośliny znano już w starożytnym Egipcie, a także w Grecji.
Warzywo stosowano na polepszenie trawienia, usprawnienie intelektu, dobrą pamięć i wzrok. Rzodkiewki są bogate w witaminy i składniki mineralne, na przykład potas, dlatego zalecane są osobom z nadciśnieniem.
– Warzywo zawiera sporo związków siarki, dzięki czemu działa wzmacniająco na włosy oraz paznokcie – mówi Iwona Stanek, nauczycielka w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
Współczesna fitoterapia poleca rzodkiewki także na niestrawność i pobudzanie apetytu. Zawierają błonnik, który może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, a także zapobiega zaparciom. Rzodkiewka chroni nasz układ pokarmowy przed rozwojem nowotworów. Jest bogata w przeciwutleniacze, zapobiega chorobom serca. Kupując rzodkiewkę nie warto pozbywać się liści ponieważ i one mają pozytywne właściwości – są bogatym źródłem błonnika.
Warto spożywać również sok z rzodkiewki ponieważ leczy on stany zapalne np. układu moczowego. Rzodkiewka jest niskokaloryczna. Jedna sztuka to zaledwie 3 kilokalorie.