Gmina Wiślica ogłosiła przetarg na rewitalizację XI-wiecznego grodziska położonego na obrzeżach miasta. To jeden z najważniejszych zabytków z pierwszych wieków istnienia państwa polskiego, a od pięciu lat pomnik historii.
Burmistrz Jarosław Jaworski mówi, że prace obejmą m.in. uporządkowanie i zagospodarowanie grodziska. W ramach inwestycji zostanie utworzona również historyczna trasa turystyczna „Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy”.
– Po koronie wału poprowadzona zostanie drewniana ścieżka, którą poruszać się będą turyści. W ramach inwestycji odrestaurowane zostanie również centrum grodziska, studnia oraz wykuta w skale cysterna na wodę. Oznaczone zostaną także miejsca, w których znajdowały się chaty wojowników oraz domostwa mieszkańców – wymienia.
Do grodziska będzie prowadzić trasa o długości ok. 800 m. Wzdłuż niej zostanie ustawionych 16 figur z Łąki Świętych i Błogosławionych w Wiślicy, które obecnie poddawane są pracom konserwatorskim. Trasa będzie wiodła od placu króla Kazimierza Wielkiego. Powstanie także pomost nad starorzeczem rzeki Nidy. Z kolei za mostem odtworzona zostanie brama z palisadą. Będzie jednak posadowiona ok. 30 m od grodziska, poza terenem ściśle konserwatorskim.
Poseł Krzysztof Lipiec, honorowy obywatel Wiślicy podkreślił, że to ważne zadanie. Grodzisko to obiekt, który wymaga szczególnej opieki i ochrony ze strony władz miasta.
– Sądzę, że rzeczywiście Wiślica powolutku odzyskuje swój dawny blask i tak jak kiedyś promieniowała na Rzeczpospolitą, tak będzie i teraz – zaznaczył.
W ten sposób władze samorządowe chcą przyciągnąć do Wiślicy jeszcze więcej turystów. Przewodniczący rady miejskiej Jacek Gocyk przypomniał, że na ten cel gmina otrzymała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wsparcie finansowe zapewnił też wicepremier Piotr Gliński.
– Wielkie brawa należą się także posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Jego opieka nad naszym miastem jest nieoceniona. Od wielu lat wspiera nas w każdej działalności inwestycyjnej, ale i dobrym słowem – zaznaczył.
Urząd jest na etapie wyboru wykonawcy zadania. Oferty można składać do 5 maja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jesienią tego roku wszystkie prace powinny być zakończone.
Prace przy grodzisku to część dużego projektu rewitalizacji Wiślicy o wartości ponad 6,2 mln zł.
W ramach całego projektu zostaną wyeksponowane fundamenty dawnego kościoła św. Ducha oraz dawnego kościoła św. Marcina wraz z budową chodników. Ponadto urządzone zostanie pole biwakowe na rzeką Nidą wraz z utwardzeniem terenu i stanowiskami dla camperów. Obok terenów rekreacyjnych przy ul. Podgrodzie powstaną miejsca postojowe. Zamontowany zostanie także monitoring oraz nowe oświetlenie, do zasilania którego posłużą panele fotowoltaiczne.
Grodzisko położone jest pośród łąk. Było otoczone wałem i kamiennym murem.