W niedzielę (23 kwietnia) zakończyły się 28. Targi Wydawców Katolickich. W ich trakcie wręczono nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2023. W gronie laureatów znalazło się kieleckie wydawnictwo „Jedność”. Publikacja „Lwów i ziemia lwowska tom 1 i 2” zdobyła nagrodę w kategorii Edytorstwo – Album, a „Słowo na nowo. Biblia opowiedziana wierszem” otrzymała wyróżnienie w kategorii Książka dla dzieci.
Ten sukces cieszy ks. Jana Nowaka, redaktora naczelnego wydawnictwa „Jedność”, który podkreślił, że dwutomowe dzieło „Lwów i ziemia lwowska” jest pozycją szczególną z kilku powodów.
– Jest to projekt całkowicie nasz, autorski. To znaczy zarówno autor zdjęć, jak i autor tekstu to ta sama osoba, która odbyła podróż na miejsce, i sama wszystko udokumentowała. Stąd mamy tak wiele znakomitej jakości fotografii, które pokazują wszystkie aspekty omawianych miejsc, czyli architekturę, krajobraz, ludzi, kulturę, kuchnię – wymieniał.
Pokazuje świat, który dziś nie jest dostępny
Redaktor zwrócił też uwagę na to, że album pokazuje miejsca, które teraz, w czasie wojny na Ukrainie, stały się niedostępne. Pozwalają czytelnikowi odbyć wirtualną podróż po Lwowie i ziemi lwowskiej. – Autor był tam i zakończył prace dokumentacyjne na parę miesięcy przed wybuchem wojny. To jest dla nas radość, że udało się ten projekt sfinalizować – zaznaczył.
Nagrodzone Feniksem dwutomowe dzieło „Lwów i ziemia lwowska” napisał Mirosław Osip-Pokrywka – podróżnik, fotograf i wydawca, który publikuje materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wydał (wraz z małżonką) kilkanaście przewodników turystycznych i albumów fotograficznych.
W opisie edytorskim czytamy, że album „Lwów i ziemia lwowska” w ozdobnym etui jest próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach (tom 2).
Tom 1 obok fotografii sentymentalnej, ukazującej piękno wielowiekowej aglomeracji i naruszonej zębem czasu architektury, zawiera fotografie wnętrz i eksponatów z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu Potockich, mistycznych fresków Jana Henryka Rosena z katedry ormiańskiej i kościoła św. Marii Magdaleny, a także najcenniejszych eksponatów z Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego czy malowideł projektu Jana Matejki z auli Politechniki Lwowskiej. Publikacja przedstawia również współczesne atrakcje, jak choćby najsłynniejsze murale Podzamcza.
Tom 2 prezentuje zabytki – kościoły, pałace, zamki oraz inne atrakcyjne obiekty architektoniczne – z pięćdziesięciu miejscowości w okolicach Lwowa w szczególny sposób związane z polską kulturą.
Album ma charakter autorskiego fotoreportażu, opatrzonego krótkimi komentarzami z historyczną podbudową. Poszczególne części albumu otwierają mapy, na których zaznaczono omawiane obiekty, a także współczesne i przedwojenne nazwy ulic. Tom pierwszy miał premierę w listopadzie 2021, a drugi – w listopadzie 2022 roku.
Biblia opowiedziana wierszem
Z kolei książka „Słowo na nowo. Biblia opowiedziana wierszem” autorstwa Marcina Brykczyńskiego i Marcina Piwowarskiego (ilustracje) otrzymała wyróżnienie. Ks. Jan Nowak powiedział, że to też autorski projekt, który należy do segmentu, który wydawnictwo mocno rozwija od początku, czyli szeroko pojęta literatura religijna dla dzieci.
– Talent autora jest niesamowity, ponieważ udało mu się pięknym rymem i piękną frazą opowiedzieć historie biblijne. Druga wartość dodana tej pozycji to ilustracje bardzo uznanego w Polsce i na świecie plastyka, pochodzącego z naszej ziemi świętokrzyskiej, wypromowanego wiele lat temu przez nasze wydawnictwo. Udało nam się więc zebrać dwie wybitne postaci i powstała bardzo fajna rzecz. A skoro otrzymaliśmy jeszcze uznanie kapituły Stowarzyszenia Wydawców Katolickich to znak, że jednak ta rzecz jest trafiona, i to jest też powód do ogromnej naszej radości – podkreślił.
Feniksy dla wydawców katolickich
Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2023 są przyznawane za najlepsze publikacje o tematyce katolickiej lub te, które przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie.
Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę, 22 kwietnia, w katedrze warszawsko-praskiej. Była podsumowaniem XXVIII Targów Wydawców Katolickich, które w dniach 20-23 kwietnia odbyły się w Arkadach Kubickiego pod Zamkiem Królewskim. Wzięło w nich udział ponad 120 wydawców z całego kraju.
W czasie gali wręczono nagrody oraz wyróżnienia w 19 konkursowych kategoriach, a także Feniksów Specjalnych oraz nagród Mały Feniks. Nagrodę Główną – Feniks Złoty 2023 otrzymał kardynał Gerhard Müller, którego uhonorowano w dowód wielkiego uznania i wdzięczności Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla wielkiego i oryginalnego teologa, który umiejętnie przedstawia w trudnych czasach poważne kwestie dogmatyczne przekazu wiary Kościoła.
Wśród nagrodzonych nagrodami specjalnymi znalazło się m.in. Polskie Radio, w uznaniu misji, jaką pełni wobec Narodu Polskiego, pielęgnując jego tradycję chrześcijańską i dziedzictwo katolickie – stojąc na straży wartości narodowych i religijnych.