Przez 400 lat społeczność Chęcin stanowili Polacy i Żydzi, na co dzień ze sobą współistniejąc, sąsiadując, a także przenikając się wzajemnie na płaszczyznach religijnej i kulturowej. Temu współistnieniu poświęcona jest nowa publikacja autorstwa Marka Maciągowskiego, dyrektora naukowego Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Dziś (poniedziałek, 24 kwietnia) w Hali „Pod Basztami” odbyło się spotkanie promujące książkę pt. „Żydzi w Chęcinach”. Publikacja przypomina czasy wielokulturowego miasta, w którym żyli przedstawiciele różnych grup o odmiennej kulturze, religii i obyczajowości.
– Moja książka jest pracą popularno-naukową i przedstawia zaledwie szkic czterowiekowej historii społeczności żydowskiej, która nie jest dobrze znana ze względu na problemy z dostępem do materiałów historycznych – powiedział Marek Maciągowski.
Wyraził nadzieję, że przedstawienie tych problemów w jego publikacji spowoduje, że ktoś zainteresuje się szerzej historią Chęcin, w którą – jak zaznaczył – wpisana jest obecność społeczności żydowskiej.
– W przeszłości w Chęcinach splatały się ze sobą dwie kultury, dwie religie, które istniały obok siebie. To ważne, by pielęgnować pamięć o naszych żydowskich współobywatelach, których los okrutnie potraktował, a którzy zostawili po sobie bogate dziedzictwo kulturowe – powiedział Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
– Żydzi byli naszymi obywatelami, budowali tutaj gospodarkę, współtworzyli kulturę, pracując na rzecz naszej małej ojczyzny. Rolą samorządu i moją jako gospodarza tej gminy jest podtrzymywanie pamięci o pond 400-letniej historii mieszkających tutaj Żydów – dodał.
Od kilku lat władze gminy podejmują wiele działań, między innymi Dni Kultury Żydowskiej, których celem jest przypomnienie historii i kultury narodu wyznania mojżeszowego, zamieszkującego przed laty miasto.
Obecnie trwa remont siedemnastowiecznej synagogi, w której, po gruntownym remoncie, zostanie otwarte Centrum Kultury Żydowskiej. Będzie to miejsce edukacji młodego pokolenia.
Promocji książki Marka Maciągowskiego towarzyszyła wystawa zorganizowana przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Samarytanie w Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani za pomoc Żydom”, poświęcona rodzinie zamordowanej przez Niemców. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Marek Maciagowski jest historykiem, dr nauk humanistycznych oraz wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wieloletni dziennikarz, autor kilkuset publikacji poświęconych historii Kielc i Kielecczyzny. Został wyróżniony przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku w międzynarodowym konkursie na prace o polskich Sybirakach. Jest laureatem nagrody Miasta Kielc oraz Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Interesuje się historią i kulturą Żydów w regionie.