W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zostaną przeprowadzone trzy nowatorskie operacje z zastosowaniem nowoczesnych metod inżynierskiego wspomagania zabiegów chirurgicznych – w tym wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Zespół lekarzy przeprowadzi zabieg rekonstrukcji czaszki dziewczynki oraz dwie operacje nowotworów z zastosowaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości i metod fluorescencji śródoperacyjnej. Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możliwe będzie przedoperacyjne planowanie zabiegów.
Tzw. gogle AR dają możliwość bardziej precyzyjnego działania. Dzięki temu operacja jest bezpieczniejsza i trwa krócej.
– Gogle rozszerzonej rzeczywistości pozwalają nam na podstawie badań neurobrazowych (takich jak tomografia komputerowa głowy i rezonans magnetyczny głowy) zobaczyć w trójwymiarze zarówno struktury anatomiczne (w tym przypadku: naczynia, kości, mózgowie), ale też nowotwór. To powala lepiej wyobrazić sobie w trakcie zabiegu, gdzie dokładnie jesteśmy. Ponadto patrząc przez te gogle w trakcie zabiegu na pacjenta, widzimy, w którym miejscu jest guz, który musimy wyciąć, a także gdzie znajduje się naczynie czy nerw, które musimy ominąć. Dzięki temu zabieg jest wykonany bardziej precyzyjnie, jest bezpieczniejszy i trwa krócej – wyjaśnił prof. dr. hab. n. med. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży.
Taka innowacja to efekt zaangażowania Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, jako jednego z pięciu ośrodków medycznych w kraju, we współorganizację pierwszej edycji konkursu dla startupów medycznych. Podczas finału tego projektu, w grudniu 2022 r. zostało wyłonionych dwóch zwycięzców, których technologie będą zastosowane w praktyce szpitalnej.
Operacje przeprowadzi interdycyplinarny zespół specjalistów szpitala pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Dawida Larysza.