Rodzina Olszewskich z gminy Fałków zginęła wymordowana przez Niemców w kwietniu 1943 roku za to, że pomagała ukryć się dwóm żydowskim rodzinom. Władze gminy oddały hołd bohaterom. Olszewscy i przygarnięci przez nich Żydzi zginęli w lesie, między Skórnicami, a Bulianowem.
Henryk Konieczny, wójt Fałkowa przypomina, że 16 kwietnia 1943 roku, Niemcy zabili Polaków i Żydów granatami, a później spalili zabudowania rodziny Olszewskich. Obławę przeżył 13-letni wówczas Władysław Olszewski. Jego wnuczka, Katarzyna Lewandowska co roku przyjeżdża do Bulionowa, żeby uczcić pamięć swojej rodziny.
Jak opowiada, jej prababka na początku wojny ukrywała dwie żydowskie rodziny z Sulejowa w swoim mieszkaniu, jednak kiedy zaczęto grozić Polakom śmiercią, to starsi bracia Władysława zbudowali specjalny schron pod stodołą.
– Rosenthalowie i Weintraubowie byli traktowani jak członkowie rodziny. Katarzyna Lewandowska mówi, że jej dziadek, feralnego dnia, kiedy Niemcy ujawnili kryjówkę był poza domem.
– Dziadek opowiadał mi, że wtedy poszedł po mleko dla 4-miesięcznej Zosi, która tam mieszkała z rodzicami. Kiedy dotarł do miasta dowiedział się, że w jego domu Niemcy dokonali egzekucji trzech rodzin. Wrzucili granaty do schronu i spalili zarówno dom, jak i stodołę.
Jak dodaje, Niemcy chcieli zamordować również Władysława, więc przez kilka miesięcy musiał ukrywać się w lesie, spał na rozłożystych gałęziach jodły. Nocą schodził z niej po jedzenie, które ktoś przynosił mu i zostawiał w lesie. Później pomagał w gospodarstwie gajowego w Bulionowie, w zamian za dach nad głową i posiłek.
Rok po egzekucji, na miejsce dawnego domu Olszewskich przyjechała dorosła siostra Władysława – Irena, która po kryjomu pochowała szczątki, znalezione w okolicy dawnego domu.
– Szczątki swojej mamy poznała po sukience – wspomina opowieści dziadka Katarzyna.
Instytut Yad Vashem 6 sierpnia 1996 r. nadał Henrykowi, Janinie, Marii i Leonowi Olszewskim tytuły „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2006 roku obok dawnego obejścia stanął upamiętniający zdarzenie.
Przypomnijmy, Radio Kielce zrealizowało cykl reportaży o podobnych postawach Polaków, zatytułowany Polacy Ratujący Żydów. Można ich posłuchać na stronie radiokielce.pl , ale również na stronie waszyngtońskiego Muzeum Pamięci Holocaustu.