Kolegiata pod wezwaniem św. Marcina w Opatowie była bohaterką wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które zorganizowano w tym mieście. Od tego roku, podobne wydarzenia organizowane są w poszczególnych województwach, informuje dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyna Zalasińska.
– Ziemia świętokrzyska jest bogata w zabytki, warto o nich przypominać i uświadomić sobie wartość obiektów otaczających nas. To także zwrócenie uwagi na opiekunów zabytków. Dziś dziękuję wszystkim, którzy dbają o nasze dziedzictwo kulturowe – mówiła.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider kieleckiego okręgu PiS przypomniał, że na 123 pomniki historii w Polsce, 10 jest z województwa świętokrzyskiego. Dziewięć z nich, na listę wprowadził prezydent Andrzej Duda.
– Na tę listę jest kolejka. Jeszcze w tym roku prawdopodobnie zostanie na nią wpisany zamek w Chęcinach. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest świętem tych, którzy zajmują się opieką nad zabytkami. W tym roku poza obchodami centralnymi w Łańcucie, organizowane są także spotkania lokalne. Spotykamy się w Opatowie, tutejsza kolegiata, pod wezwaniem św. Marcina biskupa jest dziesiątym pomnikiem historii na świętokrzyskiej liście. Naszą powinnością jest chronienie kultury i dziedzictwa narodowego. To wyznacznik naszej cywilizacji. Polskie państwo dba o ten aspekt kultury. Już niebawem rekordowa kwota 3 mld zł trafi na ochronę zabytków, do tego ponad 260 mln zł przekazanych przez ministra kultury. Takich pieniędzy nigdy jeszcze nie wydawano na opiekę nad zabytkami – podkreślał poseł.
Kolegiata opatowska sięga swoją historią XIII wieku. Poza tym, że sam obiekt ma ogromną wartość historyczną, to kryje także wiele innych zabytków. Niedawno poddano renowacji zbiór rękopisów znajdujących się w zbiorach kolegiaty. Pod względem muzycznym badał je starosta opatowski Tomasz Staniek, z wykształcenia muzykolog.
– Informacja, która zaskoczyła nas wszystkich pochodzi z połowy 1576 roku i mówi o organach i organiście. Użyte jest określenie „hydraulos”, oznaczające organy wodne. To instrument wynaleziony w Grecji w III wieku przed naszą erą. Prawdopodobnie w Opatowie wówczas ich nie było, ale użycie takiej nazwy świadczy o tym, że skryptor był człowiekiem wykształconym i znał nazwę instrumentu. Można wyczytać wiele także wiele informacji o codziennym życiu organisty i kapeli działającej przy kolegiacie – opowiada starosta.
Uczestnicy spotkania zwiedzili kolegiatę w Opatowie, zapoznając się z efektami prac renowacyjnych.