Prace związane z tworzeniem ogrodu biblijnego przy dziennym domu seniora w Gorzkowie, w gminie Kazimierza Wielka są już na półmetku. To pierwszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim. Od 2019 roku urządzany jest przez podopiecznych placówki, wolontariuszy i ludzi dobrej woli.
Zmiany, które zachodzą tu z roku na rok robią wielkie wrażenie. – Obecnie ogród zachwyca wiosennymi kolorowymi nasadzeniami. Zakwitło tysiące tulipanów, królują także żonkile i okalające ogród berberysy – mówi pomysłodawczyni Agnieszka Kula-Kielian.
Ogród, który obrazuje życie Chrystusa wypełnił już m.in. krzyż z figurą ukrzyżowanego, który stanął na Golgocie. Jego fundatorem jest Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej. Golgotę zaś okalają czerwone róże płożące. Obok krzyża znajdują się figury Maryi i św. Jana. Ich fundatorem jest ksiądz Andrzej Wypych, biskup pomocniczy Archidiecezji Chicago, pochodzący z Kaczkowic, w gminie Bejsce. Jest też kamienny grób Chrystusa wraz z figurą zmartwychwstałego, którą ufundował ksiądz Janusz Mularz, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.
– W tym roku powstanie kolejna instalacja imitująca Górę Synaj, pojawią się też biblijne cytaty. Mamy już kamienne tablice z przykazaniami oraz siedem kamieni, na których wyryto napisy siedmiu darów Ducha Świętego. Brakuje jeszcze m.in. rzeźby przedstawiającej Świętą Rodzinę, która ma stanąć w kwaterze zatytułowanej „Zwiastowanie narodzin Chrystusa”. Z kolei w kwaterze „Wniebowstąpienie” planowany jest zarys ludzi patrzących w niebo – wymienia.
Ostatecznego terminu zakończenia prac w ogrodzie nie ma. Placówka nie ma zabezpieczonych funduszy na ten cel. Wszystko uzależnione jest od życzliwości mieszkańców i sponsorów.
Ogród biblijny powstaje na 16-arowej działce. Wykonawcą rzeźb jest Michał Kulig, a projektantką ogrodu dr hab. inż. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.