Maj to miesiąc w kościele katolickim i tradycji ludowej poświęcony Maryi. W wielu miejscach dekoruje się kapliczki i przydrożne krzyże, a wieczorami się odbywają się tradycyjne majówki.
Krzyż w Wielkiej Wsi, w gminie Wąchock jest związany nie tylko z religijnością mieszkańców parafii cysterskiej, ale także przywiązaniem do patriotyzmu, wyjaśnia zastępca dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Wioletta Sobieraj.
– Kapliczka z piaskowca datowana jest na 1918 rok. Ustawiona została w miejscu, dawnej szkoły. Wystawiona została staraniem mieszkańców Wielkiej Wsi w dziękczynieniu za odzyskanie niepodległości przez Polskę – wyjaśnia.
– Kapliczka została posadowiona na cokole z kamienia, a wieńczy ją krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. Pięć lat temu została odnowiona. – Krzyż już chylił się ku ziemi, otoczenie też wymagało odnowienia. Jeden z mieszkańców, Waldemar Sabatowski z żoną Jolantą, zorganizował zbiórkę wśród sąsiadów i kapliczka została wyremontowana. Dziś jest ważnym miejscem dla mieszkańców Wielkiej Wsi i okolic – dodaje Wioletta Sobieraj.
Przy kapliczce odprawiane są nabożeństwa majowe. Tradycją parafii cysterskiej jest też wyznaczenie kolejno przez cały miesiąc miejsc, w których na wspólnej modlitwie spotykają się mieszkańcy prosząc o wstawiennictwo Matki Bożej.