W najbliższą niedzielę, 7 maja, przypada uroczystość Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, głównej Patronki Kielc. O godz. 18.00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się Msza Święta pod przewodnictwem metropolity lubelskiego, arcybiskupa Stanisława Budzika, który wygłosi także homilię – zapowiada ks. Paweł Rej, wikariusz parafii katedralnej w Kielcach.
– Podczas Mszy Świętej i na zakończenie procesji zaśpiewa również chór bazyliki katedralnej pod dyrekcją pierwszego organisty, pana Mariusza Bednarza. Po mszy świętej udamy się w procesji różańcowej na ulice naszego miasta. Procesja wyruszy z bazyliki przez plac św. Jana Pawła II, skwer im. Stefana Żeromskiego, ul. Mickiewicza, pl. Wolności, ul. Ewangelicką do pomnika Henryka Sienkiewicza. Następnie ulicą Sienkiewicza przez pl. Literatów, do ulicy Małej, skąd udamy się z powrotem do bazyliki katedralnej. Przy bazylice zostanie odczytany akt zawierzenia miasta Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej – mówi ks. Paweł Rej.
Podczas procesji, przedstawiciele kieleckich parafii z dekanatu Kielce-Śródmieście będą nieśli kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Po drodze śpiewane będą pieśni maryjne i odmawiany będzie różaniec. Modlitwę poprowadzą Róże Żywego Różańca i przedstawiciele młodzieży. Rozważania przygotuje ks. Jacek Malewski, wikariusz parafii katedralnej. Odmówiona zostanie także litania do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. W modlitwie, Matce Bożej zawierzane będzie miasto i jego mieszkańcy.
– Myślę, że procesja różańcowa będzie doskonałym momentem na manifestację naszej wiary w Chrystusa i ufności tej, która do Chrystusa prowadzi, a więc Maryi. A ponieważ Matka Boża jest patronką Kielc, więc podkreślam, że jest to uroczystość całego miasta i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu – mówi ks. Paweł Rej.
6 września 1991 roku Stolica Apostolska zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem „Łaskawej” lub „Matki Bożej Łaskawej”, jako Patronki Kielc. Święto patronalne odbywa się co roku, 7 maja w całej diecezji. W Kielcach jest obchodzone w randze uroczystości.
Obraz Matki Bożej trafił do Kielc w pierwszej połowie XVII wieku. Namalowany został prawdopodobnie w Krakowie, autor jest nieznany.