Kopiec Kościuszki w Połańcu zostanie odnowiony. Na początek prace obejmą schody i plac znajdujący się na szczycie. W planach jest także stworzenie parku rekreacyjno-sportowego przy kopcu, z wieżą widokową i z uwzględnieniem historycznego charakteru tego miejsca.
Powstaną także tablice informacyjne z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Połańca, a wokół kopca będzie ścieżka. Zaaranżowane zostanie również miejsce, w którym będzie można rozbić namioty dla harcerzy i rekonstruktorów podczas wydarzeń plenerowych.
Dokumentacja na rewitalizację kopca i przyległego terenu powstanie w tym roku. Będzie konsultowana z mieszkańcami.
Burmistrz Połańca Jacek Nowak przyznaje, że kopiec będący jednym z najważniejszych elementów świadczących o bogatej historii miasta i okolic, wymaga rewitalizacji.
– Schody są już mocno zniszczone, mają liczne ubytki, są nierówne, dlatego zostaną wymienione na nowe, z bardziej trwałego materiału, najprawdopodobniej z kostki granitowej, podobnie jak nawierzchnia placu. Ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do projektanta i konserwatora zabytków. W planach jest również wymiana barierki znajdującej się na szczycie kopca – wymienia.
Co roku na kopcu odbywa się msza święta w rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego z 1749 roku. Burmistrz Jacek Nowak bardzo chce utrzymać tę tradycję i zachęcić mieszkańców, organizacje i stowarzyszenia, aby korzystali z tego miejsca częściej niż tylko okazjonalnie. Stąd pomysł na rewitalizację kopca i jego otoczenia, co wpisane zostało do strategii rozwoju miasta. Remont schodów będzie wstępem do większych prac, które mają sprawić, że Kopiec Kościuszki będzie chętnie odwiedzany w ramach spacerów i stanie się miejscem różnych wydarzeń.
Kopiec Kościuszki powstał w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Usypali go mieszkańcy. Na jednym z kamieni znajdującym się u jego podnóża jest napis przypominający o tym, że w tym miejscu 7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wydał Uniwersał Połaniecki. Kopiec jest budowlą ziemną, ma 15 metrów wysokości i 250 metrów obwodu u podstawy.