Uroczysta sesja Rady Miasta rozpoczęła obchody 229. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. W sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu zgromadzili się liczni goście m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń kościuszkowskich i harcerze.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hejnału Połańca oraz hymnu państwowego, po czym otwarcia sesji dokonał przewodniczący rady Stanisław Lolo. Kolejnym punktem były przemówienia okolicznościowe.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka powiedziała, że dzisiejsza rocznica jest ważnym świętem dla mieszkańców, więc również i dla niej, ponieważ to miasto jest bliskie jej sercu.
– Przyjechaliśmy tutaj, aby wspominać te ważne wydarzenia historyczne, ale także, aby świętować, że Połaniec jest miastem tak ważnym na mapie województwa świętokrzyskiego. Jak także jak tylko mogę wpieram tę gminę. Dzięki moim staraniom rekordowe środki popłynęły do Połańca na różne inwestycje – dodała wiceminister.
Poseł Agata Wojtyszek podkreśliła, że trzeba kultywować takie rocznice, ponieważ to jest nasza tożsamość. Małe ojczyzny jak np. Połaniec naznaczone były również wielkimi wydarzeniami, o których należy pamiętać, bo to jest cenne i ważne dla mieszkańców.
– Dziś możemy cieszyć się dobrym rozwojem nie tylko miasta i gminy Połaniec. Poprzez te obchody chcemy pokazać, że wcześniejsze pokolenia także dbały o to miejsce, a teraz robimy to my dla nas i dla potomnych – zaznaczyła parlamentarzystka.
Poseł Marek Kwitek przypomniał dorobek Tadeusza Kościuszki, który zmniejszył chłopom pańszczyznę, aby zachęcić ich do wstępowania do wojska. Wykorzystywał w tym zakresie swoje doświadczenia amerykańskie. Wiedział, że bez tej warstwy społecznej nie jesteśmy w stanie walczyć o niepodległość.
– Po klęsce Powstania Kościuszkowskiego ta kwestia upadła, ale sprawa chłopska została podniesiona i będzie przez cały XIX wiek tematem różnych decyzji, chociażby powstańczych. Miało to ogromne znaczenie, bo rozpoczęło cały proces, który potem został ostatecznie rozwiązany uwłaszczeniem i pozyskaniem chłopów dla sprawy narodowej – powiedział poseł Kwitek.
Poseł Michał Cieślak stwierdził, że rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego jest pamięcią o wielkiej Polsce, Rzeczpospolitej obojga narodów, która przez 200 lat dawała przykład w tej części świata jak prowadzić silne państwo i która miała znaczenie w globalnej historii.
– Tadeusz Kościuszko tworząc tu w okolicach Połańca Uniwersał dał dowód na to, że w Polsce demokracja rozwija się w sposób wzorcowy. Kilka lat wcześniej powstała Konstytucja 3 Maja, a kolejnym krokiem były dekrety dające chłopom przywileje – dodał.
Burmistrz Połańca Jacek Nowak stwierdził, że rocznica związana z Uniwersałem, to szczególny dzień skłaniający do refleksji. – Tak jak wcześniejsze pokolenia walczyły o wolność i niepodległość, tak i dzisiaj też trzeba o nią dbać, ponieważ nie jest dana raz na zawsze. Te wartości powinny być przekazywana kolejnym pokoleniom – podkreślił włodarz miasta.
Po uroczystej sesji zebrani przeszli przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożyły biało-czerwone wieńce. Kolumnę prowadziła Połaniecka Orkiestra Dęta.
Kolejnym punktem obchodów jest msza święta na Kopcu Kościuszki, której przewodniczy biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Po jej zakończeniu odbędą się występy artystyczne dzieci i młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.