Kolejne cenne zabytki z Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu odzyskają dawną świetność. Dzieła zostaną zakonserwowane, a część z nich będzie zdigitalizowana i bezpłatnie udostępniona w bibliotece cyfrowej. To możliwe, dzięki dotacjom z trzech programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odnowione zostaną rękopisy związane ze Zbigniewem Oleśnickim, pierwszym kardynałem polskiej narodowości. Jeden z nich, to XIV wieczny kodeks pergaminowy, czyli mszał, a dwa kolejne to dokumenty które wydał Oleśnicki, pochodzące z połowy XV wieku.
Ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu mówi, że te dzieła są w bardzo złym stanie. Widać ślady działania szkodników, księgi mają liczne ubytki i zabrudzenia. Zniszczona jest skóra na oprawie rękopisów.
W tym roku przypada jubileusz 600-lecia przyjęcia święceń kapłańskich przez Zbigniewa Oleśnickiego. Rękopisy będą udostępnione na wystawie poświęconej tej postaci, w Domu Długosza i w Bibliotece Diecezjalnej.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem będzie pełna konserwacja, opracowanie inwentarza oraz digitalizacja rękopisów muzycznych z kolekcji Rakowskiej, pochodzących z 1740 roku. Zawierają one zapisy nutowe, zarówno znanych pieśni religijnych, jak i tych, które zostały napisane specjalnie dla kapeli parafialnej. Większość z nich poświęcona jest kultowi maryjnemu.
– Jest to o tyle ciekawe, że wcześniej ta parafia była zaatakowana przez sektę ariańską i dla odnowienia kultu katolickiego założono tam kapelę, która odegrała ważną rolę w życiu religijnym społeczności – dodał ks. Piotr Tylec.
Biblioteka Diecezjalna przygotowuje się do przeprowadzenia konserwacji około 70 starodruków i rękopisów, pochodzących z okresu, od XVII do XIX wieku.
Oprócz 254 tys. zł z ministerstwa kultury, do książnicy wpłynęła też dotacja od zarządu województwa świętokrzyskiego. Dzięki niej zeskanowane zostaną 54 inkunabuły i starodruki.