Dzisiaj (czwartek, 11 maja) w specjalnym programie Radia Kielce wyjaśniliśmy, jak zadbać o nasze działki, ogródki i ogrody? Co posadzić na tarasach i balkonach?
Lilia Kowalewska z Agrocentrum Kielce tłumaczyła, że na początek trzeba sprawdzić, jaki jest stan trawnika. Jeżeli pojawiają się chwasty, mech, czy puste miejsca stosujemy preparaty zwalczające problemy i dosiewamy trawę.
Po zimie krzewy wyglądają na zniszczone. Co robić?
– Należy zniszczone pędy wyciąć. Możemy również zastosować odpowiednie preparaty, które użyźnią podłoże. Środki – w zależności od potrzeb – należy stosować raz w miesiącu. Można także krzewy obsypać korą.
Co zrobić, kiedy widać, że krzaki lawendy są szare i bure?
– Przede wszystkim należy obciąć zniszczone pędy. Jeśli widzimy jeszcze zielone końce poszczególnych łodyg jest szansa na ich odbudowanie. Inaczej rozsadę trzeba usunąć i w jej miejsce wsadzić nową. Należy pamiętać, że lawenda nie lubi kwaśnego podłoża i tak zwanych „mokrych stóp”, czyli dużej ilości wilgoci.
Czy już sadzimy pomidory, ogórki?
– Jeszcze nie, rozsady trzymamy w domu. Na zewnątrz wysadzamy po 15 maja. Inna warzywa można już wysiewać.
Jakie rośliny posadzić na balkonie i tarasie?
– Wszystko zależy, jaki efekt chcemy osiągnąć. Rośliny trzeba dostosować do warunków świetlnych. Inne kwiaty sadzimy w pełnym słońcu, a inne w obszarach zacienionych. W pełnie sprawdzą pelargonie, lawenda, surfinie, ale trzeba pamiętać, aby je odpowiednio podlewać. Natomiast w miejscach balkon, czy taras zacieniony może rosnąc barwinek, bluszcz.
Jak pozbyć się mrówek i mszyc w sposób naturalny?
– Na mrówki podziała cynamon, który sypiemy na ścieżkach wędrówek oraz zioła silne pachnące: miętę, lawendę, wrotycz lub liście orzecha. Mszyc z pędów kwiatów pozbędziemy się opryskując je wodą z czosnkiem, albo mydłem.
Kukurydza, patisony, kabaczki, fasola. Kiedy można je bezpiecznie posadzić?
– Najlepiej po 15 maja. Pamiętajmy, aby ziemia była dobrze przygotowana, należy usunąć kamienie, stare korzenie i po posianiu podlewamy.
Co sprawdzić po zimie w krzewach i drzewkach owocowych?
– Po pierwsze sprawdzamy, czy nie pojawiły się choroby i szkodniki. Należy przyciąć uschnięte, czy złamane pędy. Miejsca te można zabezpieczyć stosownymi maściami.