Włoskie klimaty zdominują tegoroczną edycję imprezy pod hasłem „Budzienie Sienkiewki”. 16 osłona wydarzenia odbędzie się w dniach 24 maja – 4 czerwca.
Inicjator „Budzenia Sienkiewki”, Sebastian Michalski wyjaśnia, że inspiracja przyszła sama, bo Italia wywołuje wiele przyjemnych skojarzeń.
– Wszyscy kochają Włochy: to pyszne jedzenie, słońce no i oczywiście tamtejsza kultura i sztuka – wymienia.
Program imprezy jest niezwykle bogaty, ale sporo miejsca zajmują w nim elementy przybliżające włoską sztukę. Sebastian Michalski zapowiada, że na pewno pojawi się nawiązanie do największych dzieł z włoskich muzeów.
– Reprodukcje najdroższych obrazów świata z różnych galerii, które zwiedziłem, pojawią się w witrynach sklepowych. Będzie też dużo fototapet, na których tle będzie można sobie zrobić zdjęcia – mówi.
W „Budzenie Sienkiewki” wpisuje się wystawa, która w przededniu imprezy, 23 maja, o godz. 15.00, zostanie otwarta w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Jak zapowiada dyrektor placówki, ks. Paweł Tkaczyk, ekspozycja będzie zatytułowana „Rok zero. Świat w czasach Chrystusa”.
– To jest wystawa, której centralnym elementem będzie wspaniały obraz ucznia Piotra Pawła Rubensa, czyli Jacoba Jordaensa – „Trzech mędrców”. Pokażemy też kilka innych obrazów o tej tematyce. Natomiast za pomocą przedmiotów archeologicznych z Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie czy z warszawskiej galerii Prima Porta, przedstawimy, jak wyglądało życie na ziemi w czasach, kiedy na świat przyszedł Jezus Chrystus, stąd ten rok zero. Wystawę zakończymy współczesnymi już pracami prof. Marka Saka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artysta ten za pomocą abstrakcyjnych płócien pokazuje inny punkt zero, czyli początek wszechświata, stworzenie świata – opisuje.
Ciekawie kształtuje się też program na niedzielę 28 maja. Jak informuje Sebastian Michalski, tego dnia, o godz. 11.00 w kieleckiej katedrze odbędzie się msza św. za pomyślność kielczan.
– Następnie, o godz. 12.30 wraz z Radiem Kielce zapraszamy na koncert w ogrodzie włoskim przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – zaznacza.
Organizatorem koncertu jest także Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Artur Jaroń, jej dyrektor, zapewnia, że i tutaj będzie panowała włoska muzyka.
– Zaprosiłem na ten koncert Sylwię Ziółkowską – artystkę związaną z Kielcami, znakomitą sopranistkę młodego pokolenia oraz uznanego tenora, prof. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie pana Adama Zdunikowskiego. Usłyszymy pieśni neapolitańskie, arie operowe, nie zabraknie też słynnego „Libiamo…” na zakończenie koncertu – zapowiada.
Dyrektor dodaje, że muzyka włoskich kompozytorów pojawi się także w innym wydaniu.
– Zaprezentują się młodzi skrzypkowie. Wystąpią: Maja Michalska – tegoroczna dyplomantka, absolwentka naszej szkoły, która zagra dwa „Kaprysy” Niccolo Paganiniego – chyba najsłynniejszego przedstawiciela włoskiej muzyki instrumentalnej XIX wieku i młody skrzypek Olivier Kingdom, który zagra kompozycje włoskiego mistrza gry na skrzypcach – Giuseppe Tartiniego – wymienia.
Tego dnia warto będzie zajrzeć także do kina Moskwa, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się projekcja filmu „Quo vadis”. W planach jest także pokazanie filmu o Pavarottim. Dodatkowo w czasie imprezy na placu Artystów zostaną pokazane prace członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a w kamienicy na roku ulic Małej i Sienkiewicza swoje prace zaprezentują uczniowie kieleckiego Plastyka.
Sebastian Michalski zapowiada, że w czasie „Budzenia Sienkiewki” główny kielecki deptak będzie rozbrzmiewał muzyką włoską: i tą klasyczną i tą z czasów świetności legendarnego festiwalu w San Remo.
Szczegółowy harmonogram imprezy zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.