„Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza” – to tytuł wystawy, którą przygotowuje Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Będzie to największe wydarzenie wystawiennicze tej placówki. Ekspozycja powstaje we współpracy ze spółką Pałac Saski oraz kilkoma czołowymi instytucjami kultury w Polsce, m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie, we Wrocławiu i w Kielcach.
Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego podczas dzisiejszej konferencji prasowej przypominał, że Jerzy Ossoliński, kanclerz wielki koronny, to jedna najważniejszych postaci w historii politycznej dawnej Rzeczypospolitej. Był związany z Sandomierzem, Klimontowem i Ossolinem, gdzie miał swój zamek. Współpracował z królem Władysławem IV Wazą, był także aktywnym dyplomatą.
– Wystawa będzie nie tylko promocją naszego muzeum, ale i regionu świętokrzyskiego, skąd pochodzi tak zacna postać – dodał dyrektor.
Na wystawie zobaczymy ponad 50 eksponatów, w tym 37 wypożyczonych.
– Wśród nich znajdzie się m.in. popiersie bohatera wystawy, starodruki, tłok pieczęci Maksymiliana Ossolińskiego i malarstwo, w tym obraz o wysokości ponad 2 metrów, przedstawiający postać kanclerza Jerzego Ossolińskiego, pochodzący z Zamku Królewskiego w Warszawie – poinformowała Kinga Kędziora-Palińska, główny inwentaryzator w Muzeum Zamkowym.
Ze zbiorów Zamku Królewskiego będzie można zobaczyć także np. akwarelę Wandy Chełmońskiej przedstawiającą zamek w Ossolinie, specjalnie na tę okazje zakupioną XVII-wieczną mapę przedstawiającą województwo sandomierskie oraz zabytki archeologiczne pochodzące z zamku w Ossolinie. Na ten szczegół zwraca uwagę dyrektor Mikołaj Getka-Kenig, ponieważ – jak podkreślił – te zabytki są ważnym świadectwem funkcjonowania jednego z najbardziej wytwornych dworów magnackich w tamtym okresie, niestety dzisiaj popadającym w ruinę i zaniedbanym.
Wystawa została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski w Kielcach. Jej otwarcie nastąpi 30 maja o godz. 17.00. Będzie czynna do końca wakacji.
Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz parafia p.w. św. Józefa w Klimontowie. Natomiast partnerem w zakresie wsparcia wizerunkowo-promocyjnego jest Pałac Saski Spółka z o.o. Honorowy patronat nad ekspozycja objął minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.