Muzeum Narodowe w Kielcach walczy o Sybille. To nagroda w konkursie na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej.
Swoje głosy może oddać także publiczność. Głosowanie internetowe trwa do 26 maja.
Dr Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach do spraw oddziałów, podkreśla, że już sam udział w konkursie jest docenieniem pracy muzealników.
– Wiemy, że jesteśmy wśród zespołów nominowanych do głównej nagrody, czyli w trójkach, które trafiły do każdej z kategorii. Liczba zgłaszanych projektów z całej Polski jest ogromna. My postanowiliśmy zgłosić nasze dwie sztandarowe realizacje – wyjaśnia.
Muzeoterapia w słownikach
Pierwszą z nich, w kategorii projekty naukowo-badawcze, jest muzeoterapia. Agnieszka Kowalska-Lasek tłumaczy, że jest to działanie, które od kilku lat jest realizowane w kieleckim muzeum.
– Wiele dobrego dzieje się w tym zakresie. Mamy już hasło „muzeoterapia” w słownikach, a jego autorem jest dyrektor naczelny Muzeum Narodowego w Kielcach, prof. Robert Kotowski. Muzeoterapia z roku na rok ma się coraz lepiej, konferencja gromadzi rzesze osób zainteresowanych tych tematem i mam nadzieję, że to zostanie docenione – zaznacza.
Muzeum w Wiślicy docenione jako inwestycja
Agnieszka Kowalska-Lasek nie ukrywa, że szczególnie cieszy ją druga nominacja, dla Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, którego modernizacja została doceniona w kategorii inwestycje.
– Potężna inwestycja, która zespół Muzeum Narodowego w Kielcach kosztowała kilka lat intensywnej pracy, ale już możemy cieszyć się z jej efektów, bo wiemy, że nasz najnowszy oddział bardzo podoba się zwiedzającym, otrzymujemy bardzo dobry odzew od publiki. Znamy też wartość naszej pracy, wiemy, że zrobiliśmy dla Wiślicy i wiślickich zabytków bardzo dużo dobrego. Kiedy zaczynaliśmy, relikty, które tam zastaliśmy były w nienajlepszym stanie. Pawilon architektoniczny, który był wybudowany w latach 60. XX wieku nie zabezpieczał najstarszego kościółka pod wezwaniem św. Mikołaja. Zabytkom zagrażała wilgoć, grzyby – opisuje.
Dziś na turystów czeka nowoczesny obiekt, który nie tylko odpowiada na potrzeby współczesnego turysty, ale też spełnia wymogi związane z konserwacją cennych artefaktów.
– To, co udało się zrobić, czyli trasa podziemna, z jednej strony zabezpiecza nam te obiekty dla przyszłych pokoleń, a z drugiej strony umożliwia zwiedzenie wszystkich, najcenniejszych zabytków, zobaczenie kolejnych kościołów, które były budowane jest dla mnie czymś bardzo ważnym, i jak widać, dla kapituły Sybilli również – dodaje zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach do spraw oddziałów.
Agnieszka Kowalska-Lasek prosi o wparcie kieleckich projektów.
– Ta nagroda ma już 43. edycję. Od kilkunastu lat Muzeum Narodowe w Kielcach takiej nagrody nie dostało, czekaliśmy na nią i mam nadzieję, że teraz mamy na nią szansę. Bardzo proszę państwa o głosowanie na nasze przedsięwzięcia, bo możemy zdobyć także wyjątkową Sybillę – nagrodę publiczności. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy byli w Wiślicy lub uczestniczyli w zajęciach związanych z Muzeoterapią będą na nas głosowali, do czego bardzo zachęcam – dodaje.
Zagłosuj na Muzeum Narodowe w Kielcach
Głosowanie odbywa się na stronie internetowej konkursu. Udział w nim jest bezpłatny. Zakończy się w piątek, 26 maja, o godz. 24. Wyniki zostaną ogłoszone podczas gali, która odbędzie się 31 maja w Zamku Królewskim na Wawelu. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.
KATEGORIA: PROJEKTY NAUKOWO-BADAWCZE. Muzeum Narodowe w Kielcach. Projekt naukowo-badawczy „Muzeoterapia” > czytaj więcej
KATEGORIA: INWESTYCJE. Muzeum Narodowe w Kielcach. Modernizacja oddziału – Muzeum Archeologicznego w Wiślicy > czytaj więcej