– To przełomowe wystąpienie – tak określiła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka słowa Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka dotyczące Wołynia, wygłoszone w polskim Sejmie.
Złożył on wyrazy współczucia „potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu”. Podkreślił także swoją wdzięczność za podtrzymywanie pamięci, która „nie wzywa do nienawiści, ani do zemsty, ale służy jako ostrzeżenie, że nigdy nic takiego nie powtórzy się między naszymi narodami”. Stefanczuk zapowiedział też wspólne poszukiwanie i odnawianie miejsc pamięci oraz przywrócenie imion tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach.
– To bardzo ważne, przełomowe wystąpienie. Cieszę się, że takie słowa padły w polskim Sejmie, że wypowiedział je przewodniczący parlamentu ukraińskiego, który przepraszał Polaków za Wołyń. To wystąpienie też przeplatało się z podziękowaniami za pomoc, jakiej teraz Polacy udzielają Ukrainie. Podkreślał, że w taką pomoc zaangażował się co trzeci Polak – mówiła Anna Krupka.
Zapytana, czy jej zdaniem, słowa ukraińskiego polityka oznaczają, że będzie możliwa ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej, Anna Krupka podkreśliła, że chciałaby, aby tak się stało.
– Musimy z tym jednak poczekać na konkrety. Niemniej jednak, to ważne wystąpienie. Myślę, że w oparciu o nie nasza dyplomacja będzie robiła swoje i będzie poruszała w sposób aktywny i stanowczy ten temat – stwierdziła Anna Krupka.
Zdaniem wiceminister, trudna historia polsko-ukraińska nie wpłynie na współpracę przy odbudowie Ukrainy po wojnie z Rosją.
– Uważam, że tylko relacje międzynarodowe oparte na prawdzie mają sens i tylko takie relacje można nazwać mianem dobrych. To był taki temat, który nam wszystkim leżał na sercu i aby te relacje polsko-ukraińskie były prawdziwe i bliskie, to właśnie takie trudne tematy jak Wołyń wymagają wyjaśnienia i podjęcia, przede wszystkim ze strony ukraińskiej, takich działań, byśmy mogli iść do przodu – dodała.
W Rozmowie Dnia Radia Kielce Anna Krupka odniosła się także do aktualnych prac sejmowych i rządowych. Podkreśliła, że waloryzacja programu Rodzina 500 plus do 800 zł to ważne wsparcie i inwestycja w polskie rodziny. Zwróciła uwagę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma wiele programów wspierających rodziców i dzieci. Wymieniła m.in. programy: mama plus, wyprawka plus, darmowe leki dla dzieci i młodzieży, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wyprawka plus, czy Maluch plus – wspierające powrót rodziców do pracy.
Anna Krupka zaznaczyła, że procedowane aktualnie w sejmie rozwiązanie, czyli 14. emerytura jako stały element, jest konieczne i potrzebne, ponieważ seniorzy wymagają wsparcia i szacunku, by mogli godnie przeżywać starość.