Konstanty Andrzej Kulka, Grażyna Brodzińska, Waldemar Malicki, ale także Sławomir Uniatowski czy Jacek Cygan – między innymi ci artyści pojawią się na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 1 do 9 lipca.
W tym roku mija 100 lat od urodzin patronki festiwalu, Krystyny Jamroz. Sylwetkę artystki przypomni film. Jej także zostanie zadedykowany koncert, który odbędzie się w środę, 5 lipca, o godz. 20.00 w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Tego wieczoru zabrzmi „Requiem” Giuseppe Verdiego.
Ale, jak zaznacza Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, tegoroczne spotkanie z muzyką w Busku-Zdroju otworzy opera komiczna Gaetano Donizettiego „Don Pasquale”.
– Spektakl przygotowany jest przez Operę Krakowską, notabene, po raz pierwszy goszczącą na buskim festiwalu. A jeśli chodzi o finał, to spotkamy się z trzema wybitnymi, polskimi tenorami, znanymi z programów telewizyjnych. To zespół Tre Voci. Z towarzyszeniem filharmoników lubelskich zaprezentuje program złożony ze swoich największych przebojów – zapowiada.
Propozycja programowa jest bardzo zróżnicowana. Dyrektor wyjaśnia, że będzie dużo dobrej muzyki instrumentalnej oraz wokalnej. Zaplanowano także nieco lżejszy repertuar: Sławomir Uniatowski przypomni przeboje Zbigniewa Wodeckiego, a podczas wieczoru autorskiego Jacka Cygana, będzie można usłyszeć piosenki tego twórcy, w wykonaniu m.in. Anny Jurksztowicz. Nie zabraknie klasyki.
– Będzie koncert na dwa fortepiany. Wystąpią: Marc Laforet z Francji, który w 1985 roku zdobył Srebrny Medal na XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, nagrodę specjalną za wykonanie mazurków, nagrodę publiczności oraz nagrodę Polskiego Radia i Telewizji oraz pianista młodego pokolenia Hyuk Lee z Korei Południowej, finalista 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku – zaznacza.
Artur Jaroń zwraca uwagę, że tym razem odbędą się także dwa koncerty z udziałem najwybitniejszych polskich skrzypków.
– Będziemy gościć rodzinę Jakowiczów, czyli Krzysztofa Jakowicza wraz z synem Kubą – dwóch wybitnych skrzypków, których nie tylko poprowadzi, ale i sam wykona partię solową Piotr Pławner, zwycięzca konkursu Wieniawskiego sprzed wielu lat, szef artystyczny Capelli Bydgostiensis, którą z radością po raz kolejny gościmy na buskim festiwalu. Natomiast z Capellą Gedanensis w kolegiacie w Wiślicy wystąpi Konstanty Andrzej Kulka – wymienia.
Tak, jak podczas dotychczasowych edycji, festiwal będzie się odbywał nie tylko w Busku-Zdroju, ale również w wielu miejscach w regionie: Szydłowie, Skalbmierzu, Ożarowie, Starachowicach, Solcu-Zdroju, Mircu czy Chmielniku. Natomiast po raz pierwszy muzyka festiwalowa zabrzmi w kościele w Działoszycach.
To niejedyna nowość. Po raz pierwszy w tym roku, tydzień przed festiwalem, odbędzie się koncert promujący to wydarzenie. Zagości na zamku w Ujeździe.
– Gorąco państwu polecam podróżowanie po buskim festiwalu, a tych, którzy będą na stałe w Busku w tym czasie, codziennie czeka prawdziwa uczta – podkreśla Artur Jaroń.
Można już rezerwować bilety na koncerty: tel. 41 370 54 00, 41 370 54 19, e-mail: rezerwacja@bsck.busko.pl Szczegóły znajdą państwo na internetowej stronie organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz – Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.