Nawet co czwarty polski nastolatek zmaga się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Uwarunkowane jest to zarówno czynnikami biologicznymi, społecznymi, jak i cywilizacyjnymi.
Danuta Kossak z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach przyznaje, że to zjawisko wśród młodych osób cały czas narasta.
– Co czwartego nastolatka dotykają te problemy. To jednak nie znaczy, że u wszystkich dzieci ta depresja ma ciężki przebieg, wymagający hospitalizacji. Choroba może mieć różne stopnie natężenia. Od objawów łagodnych, przez umiarkowane, po znaczne, które zaburzają funkcjonowanie dziecka – mówi Danuta Kossak.
Aleksandra Olawska-Szymańska, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a zarazem kierownik Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy przyznaje, że przyczyn zaburzeń zdrowia psychicznego u nastolatków jest wiele.
– To na pewno struktura rodziny. Kiedyś rodziny były wielopokoleniowe, dzieci w rodzinie było więcej i ten proces socjalizacji młodego człowieka dokonywał się w rodzinie. Teraz często jest tak, że w rodzinie jest tylko jedno dziecko. To także ograniczenie aktywności rówieśniczej. Kiedyś dzieci po przyjściu ze szkoły bawiły się na podwórku. Teraz tego nie ma – zwraca uwagę dr Aleksandra Olawska-Szymańska.
Jak dodaje, powodem problemów ze zdrowiem psychicznym wśród młodych osób jest również to, że obecnie większość kontaktów utrzymywanych jest głównie przez Internet. Przyczyną zaburzeń zdrowia psychicznego może być także wielogodzinna praca rodziców i ich nieobecność w domu. Aleksandra Olawska-Szymańska przyznaje, że również pandemia pogłębiła problem, bo znacznie ograniczyła kontakty rówieśnicze.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego informuje, że rodzic dziecka mającego zaburzenia zdrowia psychicznego pomocy powinien zacząć szukać u szkolnego psychologa.
– W województwie świętokrzyskim działają również poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne, które znajdują się w Kielcach, Opatowie, Busku-Zdroju, czy Staszowie – wymienia wicemarszałek.
O zaburzeniach zdrowia psychicznego rozmawiano podczas konferencji pt. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – wyzwania, problemy, profilaktyka”, której organizatorem był urząd marszałkowski w Kielcach.