Mural poświęcony patronowi odsłonięto w Zespole Szkół w Połańcu im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”. Malowidło o szerokości 10 metrów i wysokości ponad 3 metrów, znajdujące się przy głównym wejściu do szkoły przedstawia dowódcę oddziału Władysława Jasińskiego.
W tle jest zarys płonącej chałupy nawiązujący do pacyfikacji wsi Strużki znajdującej się w pobliżu Połańca. Po drugiej stronie umieszczono strzelającego partyzanta.
Stanisław Rogala, dyrektor szkoły zaznaczył, że mural przedstawia ważną postać dla naszego regionu, jak również specyfikę walki partyzanckiej, która odbywała się z ukrycia i była niezwykle heroiczna.
Mural znajduje się w takim miejscu, aby widziała go każda osoba wchodząca do szkoły. – Mamy nadzieję, że każdy kto wejdzie do naszej szkoły zatrzyma wzrok na tej pracy i zastanowi się nad trudną historią naszego kraju – dodał Stanisław Rogala.
Autorem malowidła jest Ariel Kula z Pracowni Malarstwa Artystycznego. Jak powiedział, mural został wykonany metodą natryskową za pomocą małego pistoletu tzw. aerografu. – Jest w kolorze czarno–białym, aby oddać klimat lat wojennych. Jedynym barwnym elementem jest biało-czerwona flaga z napisem „Obrońcom Niepodległości” – wyjaśnia.
Pieniądze na sfinansowanie inicjatywy zdobyło Stowarzyszenie „Wiedza, Energia, Działanie”. Pochodzą one z Fundacji PZU. Odsłonięciu muralu towarzyszyła prelekcja poświęcona 80. rocznicy pacyfikacji wsi Strużki.
Dzisiejsze wydarzenia były częścią obchodów jubileuszowych 50-lecia istnienia Zespołu Szkół w Połańcu.
„Jędrusie” to oddział partyzancki wywodzący się z lokalnej organizacji konspiracyjnej Odwet, działający od wiosny 1941 r. do końca wojny na ziemi kieleckiej i Podkarpaciu.