Dziewięć tysięcy pierogów o różnych smakach można było degustować podczas „Pierogarni”, którą zorganizowano w Łoniowie.
To coroczne święto, w które angażują się panie ze Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności ze Świniar Starych. To one samodzielnie lepią pierogi, wymyślają nowe farsze, ale chętnie trzymają się też tradycji.
Osoby odwiedzające „Pierogarnię” mówiły, że wybór jest ogromny i ciekawy. Podkreślały, że bardzo lubią to wydarzenie, ponieważ zawsze można zjeść wyśmienite pierogi.
Monika Tomczyk przygotowała 5 rożnych wersji tego dania m.in. na słodko z jabłkami, a także pierogi z młodej i kiszonej kapusty z dodatkiem białego sera. To jej autorski pomysł. Powiedziała, że ser znakomicie łagodzi smak kiszonej kapusty, tak więc takie pierogi smakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Na stołach najwięcej było pierogów z mięsem i kapustą, z grzybami, kresowych i owocowych np. z truskawkami, czereśniami i borówkami.
– Warto podtrzymywać nasze dawne tradycje, a przecież pierogi to staropolska potrawa, w ten sposób pokazujemy dzieciom i młodzieży, że nie tylko są fast foody, ale coś znacznie lepszego – stwierdziła Monika Tomczyk.
Poseł Marek Kwitek, który był gościem „Pierogarni” powiedział, że jest to wspaniałe wydarzenie, ponieważ panie wykazują się swoim kunsztem kulinarnym, doświadczeniem i pomysłowością.
– Ja im dziękuję i gratuluję, bo nasze dziedzictwo kulinarne polega na tym, że jest różnorodność potraw w poszczególnych gminach i powiatach, co przekłada się na bogate regionalne menu – dodał poseł.
Wójt Łoniowa, Szymon Kołacz stwierdził, że jest pod dużym wrażeniem integracji społeczności lokalnej. Na „Pierogarnię” przychodzą całe rodziny. Jego zdaniem – jest to forma promocji gminy.
„Pierogarnia” była połączona z obchodami Dnia Dziecka, który potrwa do godziny 22. Przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, pokazy strażackie i policyjne, animacje dla najmłodszych oraz występy artystyczne.