28 koncertów, cztery spotkania z artystami w kawiarenkach festiwalowych oraz dwie wystawy – tak w liczbach przedstawia się tegoroczny 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-9 lipca i będzie miało szczególny charakter. W tym roku przypadają bowiem setne urodziny patronki festiwalu.
Burmistrz Waldemar Sikora przypomina, że to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych nie tylko Buska-Zdroju, ale również województwa. Ocenia, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, poświęcone pamięci wybitnej polskiej śpiewaczki operowej, która urodziła się w Busku-Zdroju.
– Mam nadzieję, że tegoroczny program spodoba się wszystkim. Jest dużo atrakcji i oferta, która z pewnością zadowoli wszystkich melomanów, którzy będą chcieli uczestniczyć w naszym ponad tygodniowym maratonie muzycznym w Busku-Zdroju, i nie tylko – mówi.
Artur Jaroń, dyrektor artystyczny tego wydarzenia dodaje, że tegoroczny program zawiera bardzo szeroką ofertę, zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej i instrumentalnej, jak i wokalno-instrumentalnej.
– Zaczniemy operą. Po raz pierwszy w historii festiwalu do Buska przyjedzie Opera Krakowska. Wystawimy Operę buffa, inaczej operę komiczną Gaetano Donizettiego – mistrza włoskiego balcanto – Don Pasquale. Buskie święto muzyki dotrze do wielu miejsc regionu. Np. utwory Fryderyka Chopina zabrzmią w murach Pałacu w Wiśniowej. Nowym miejscem, gdzie w tym roku dotrze Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz będzie zabytkowy kościół św. Trójcy w Działoszycach. Wystąpi m.in. sopranistka Marzena Trzebińska, a na organach zagra Paweł Wróbel – zapowiada Artur Jaroń.
Z kolei Chór Kameralny Fermata oraz Cracow Guitar Quartet zaprezentują się w skalbmierskiej kolegiacie. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ożarowie odbędzie się koncert muzyki włoskiego baroku. Wystąpi znakomita sopranistka Marta Boberska oraz Capella Regia Polona.
– Końcówka festiwalu się nieco rozluźnia. W Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystąpi Sławek Uniatowski, który przypomni przeboje Zbigniewa Wodeckiego, natomiast w Solcu-Zdroju – Grażyna Brodzińska. Z kolei zespół muzyki klezmerskiej „Kroke” zaprezentuje się w synagodze w Chmielniku. Będziemy gościć też w Starachowicach, Mircu. Finał festiwalu zaplanowano 9 lipca. O godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się koncert trzech wybitnych polskich tenorów. Festiwalową publiczność będzie bawił zespół TRE VOCI, doskonale znany z ekranu telewizyjnego – mówi Artur Jaroń.
Z okazji setnej rocznicy urodzin patronki festiwalu, Krystyny Jamroz, przygotowano dwa wydarzenia. 5 lipca w kościele pw. św. Brata Alberta w Busku-Zdroju odbędzie się specjalny koncert Giuseppe Verdi – Requiem. Z kolei dzień później odbędzie się projekcja filmu „Pamięci Krystyny Jamroz” w reżyserii Tadeusza Kapeli i Janusza Cegiełły. Trwają też prace nad monumentem upamiętniającym Krystynę Jamroz, których zakończenie planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.
Głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Dyrektor tej instytucji Maria Wiśniewska zapewnia, że tegoroczny festiwal będzie prawdziwą muzyczną ucztą. Pierwszego dnia festiwalu przed Domem Zdrojowym w Busku-Zdroju będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i jazzowe standardy. Będą też liczne imprezy towarzyszące i koncerty promenadowe.
– Na alei Mickiewicza odbędzie się piknik retro. Będą katarynki, „Orkiestra Na Dużym Rowerze”. W tym roku będą także koncerty w Sanatorium Marconi, m.in. koncert studentów klasy wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i klasy skrzypiec Marcina Baranowskiego. Zapraszamy również na wernisaż Adama Rutkowskiego z cyklu Wielkie Formaty, który odbędzie się w domu kultury oraz do Buskiej Galerii Willa Polonia na wystawę, podczas, której zaprezentujemy eksponaty wypożyczone z Opery Narodowej – zachęca Maria Wiśniewska.
Na promenadzie zabłyśnie też kolejne słoneczko. Swoje Słoneczko Festiwalowe w buskiej alei sław, 8 lipca o godz. 18.00 w Parku Zdrojowym, odsłoni znakomity twórca i poeta Jacek Cygan.