Uroczysta msza święta w kościele garnizonowym w Kielcach rozpocznie w poniedziałek, 12 czerwca, o godz. 9 obchody Święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.
Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2 PALL wyjaśnia, że nabożeństwo będzie miało odświętny charakter.
– Dostałam list od jego ekscelencji biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego z przesłaniem, że błogosławi wszystkich uczestników święta. Myślę, że dopiszą uczniowie z wielu kieleckich szkół, będą także poczty sztandarowe – zapowiada.
Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się na Stadion, gdzie były ostatnie koszary 2 PALL, a obecnie znajduje się pomnik Kieleckich Artylerzystów. Jak informuje Danuta Żbikowska, tam około godz. 10.30 zaplanowano dalsze wydarzenia:
– Będzie salwa honorowa, apel poległych, oddanie hołdu oficerom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Tutaj po raz pierwszy będą wymienieni oficerowie rezerwiści, którzy zginęli w tych miejscach kaźni, a o których pamięć w Kielcach nie jest jeszcze uwidoczniona. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się zainstalować tablicę z nazwiskami prawie 90 oficerów rezerwy, różnych zawodów, a więc byli to przede wszystkim weterynarze, którzy zajmowali się końmi, dwóch naczelników kieleckiego więzienia, leśnicy, profesorowie i wiele innych osób, które zginęły. Od trzech lat zabiegam o to, by także pamięć o nich została utrwalona – zaznacza.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, uczestnicy przemaszerują przed tablice pamiątkowe na terenie Wydziału Zaopatrzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
O godz. 13.00 zostanie zapalony znicz pod tablicą pamiątkową w miejscu pierwszych koszar 2 PALL przy ulicy Wrzosowej w Kielcach, gdzie jak co roku pojawi się młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 8 w Kielcach. Natomiast o godz. 13.30 rozpoczną się uroczystości na terenie Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych w Kielcach. Jak zaznacza Danuta Żbikowska, jednym z elementów tej części będzie otwarcie wystawy okolicznościowej „Kołowrót historii”.
– Wystawa powstała na bazie ekspozycji, która była prezentowana w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, ale jest rozbudowana o gabloty z moimi pamiątkami rodzinnymi. Dotyczą one mojego ojca – porucznika Tadeusza Rojka, od czasów służby w 2 PALL, zaangażowania w walkę w czasie II wojny światowej, poprzez niewolę, ucieczkę z niewoli, działalność w AK. Wspominamy o tym, że ojciec nie objął dowództwa w AK w Jędrzejowie, bo został schwytany. Niedawno się dowiedziałam, że moja ciotka, która była sanitariuszką i miała jechać tam na służbę do Jędrzejowa, w odpowiednim momencie przechwyciła rozkaz i nominację dla mojego ojca. Dlatego mój ojciec, wiedząc, że Niemcy nie mają tych dokumentów, mimo katowania w kieleckim więzieniu, nie wydał nikogo. I jestem dumna, że nikt z rodzin tych żołnierzy nie płakał z powodu mojego ojca – zaznaczyła.
Z kolei w Klubie Żołnierskim odbędzie się występ artystyczny młodzieży.
2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów został sformowany 12 czerwca 1919 roku. W tym samym roku skierowano go na front litewsko-białoruski. Od września 1922 do końca sierpnia 1939 roku pułk stacjonował w garnizonie w Kielcach. Brał również udział w kampanii wrześniowej. Kieleccy artylerzyści walczyli m.in. pod Zapolicami, Borową Górą, a także w obronie Twierdzy Modlin. Oddział przestał istnieć 29 września 1939 roku.
W kwietniu 2022 roku w stolicy Świętokrzyskiego odbyły się obchody 100. rocznicy przybycia oddziału do Kielc. 2 PALL nawiązywał do tradycji artylerii polskiej z czasów powstania listopadowego i zbrojnych zrywów narodowych, a także walk Legionów Polskich w latach 1914-1917.