Najchętniej oddają krew mieszkańcy województwa podlaskiego. Najgorzej pod tym względem jest na Mazowszu. Województwo mazowieckie było w 2022 roku na ostatnim miejscu pod względem liczby krwiodawców na 1000 mieszkańców.
W środę obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane dotyczące krwiodawstwa na Mazowszu. Wynika z nich, że województwo mazowieckie wypada bardzo słabo na tle innych regionów Polski.
– Krwiodawstwo nie jest mocną stroną Mazowsza – na 1000 mieszkańców województwa przypadało 11,7 krwiodawców i był to najsłabszy wynik w kraju – powiedział rzecznik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Marcin Kałuski.
W 2022 roku liczba krwiodawców z województwa mazowieckiego wyniosła 70,3 tys. W stosunku do roku 2021 roku odnotowano ich spadek o 2 proc.
Na pierwszym miejscu rankingu krwiodawstwa w Polsce znalazło się woj. podlaskie, z wynikiem 25 krwiodawców na 1000 mieszkańców. Tuż za nim były województwa wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Najsłabiej oprócz Mazowsza wypadły województwa warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i świętokrzyskie.
Według Urzędu Statystycznego w Warszawie w 2022 roku w województwie mazowieckim odnotowano w sumie 153,5 tys. donacji (pobrania krwi lub jej składnika) i 1,4-procentowy spadek liczby donacji w stosunku do roku poprzedniego. Ponad 89 proc. dotyczyło pełnej krwi, 2,5 proc. samego osocza i 8,1 proc. tylko poszczególnych rodzajów komórek krwi.