Panele fotowoltaiczne to ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie. Potwierdzają to dane świętokrzyskich strażaków, z których wynika, że do tej pory w regionie nie odnotowano żadnego pożaru, spowodowanego nieprawidłowym działaniem instalacji.
St. bryg. Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach zwraca uwagę na fakt, że aby fotowoltaika była bezpieczna, musi być spełnionych kilka wymagań. Chodzi przede wszystkim o wybieranie sprawdzonych firm, które wykonają usługę montażu.
– Największym zagrożeniem mogą być tzw. „firmy krzaki”, które pojawiają się znienacka w okresie zwiększonego zapotrzebowania na fotowoltaikę. Nieprzestrzeganie reżimów technologicznych i norm związanych z instalacją fotowoltaiki powoduje, że później mogą pojawić się problemy – mówi Marcin Nyga.
Jeżeli instalacja wykonana jest z zachowaniem polskich norm i posiada wszystkie zabezpieczenia, to ryzyko powstania pożaru minimalizowane jest praktycznie do zera.
– Te zabezpieczenia, nawet jeżeli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, wygaszą wszystko w odpowiednim momencie, przed rozwojem pożaru – podkreśla strażak.
Marcin Nyga przypomina, że każdą instalację fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 6,5 kW należy zgłosić rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a więc także do straży pożarnej.
Nadbryg. Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach zwraca uwagę na fakt, że na przestrzeni lat zmieniają się rozwiązania stosowane w domach i innych obiektach. M.in. w większej skali montowane są panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. W związku z tym rzeczoznawcy, strażacy i wszyscy specjaliści do spraw bezpieczeństwa muszą podążać za zmianami.
– Jesteśmy bombardowani nowymi rozwiązaniami w zakresie odnawialnych źródeł energii. To powoduje, że musimy przeorientować nasze podejście do ochrony przeciwpożarowej budynków. Ważne są także kwestie elektromobilności, która nieuchronnie nas czeka – dodaje Krzysztof Ciosek.
Te i inne tematy związane z ochroną przeciwpożarową obiektów budowlanych poruszane są podczas konferencji naukowo-technicznej, organizowanej w hotelu Binkowski w Kielcach.