Wystawę „Historia Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury” można oglądać w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ekspozycja wpisuje się w tegoroczne obchody „wykusowe”, upamiętniające 80. rocznicę powołania tego oddziału.
Jednym z organizatorów wystawy jest Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt. Jego prezes Rafał Obarzanek podkreśla, że wystawa pokazuje najważniejsze fakty z życia oddziału.
– Przede wszystkim pokazujemy jak budowana była struktura tych zgrupowań. Skupiamy się głównie na pozytywnych rzeczach, takich jak budowa karabinów „Sten”, lecz nie brakuje też kwestii związanych z zagładą Michniowa. Było to wydarzenie bolesne nie tylko dla żołnierzy, ale i dla ludności wiejskiej, która pomagając im, płaciła najwyższą cenę. Warto zobaczyć te wystawę, ponieważ zawiera ona informacje, które każdy powinien poznać – wyjaśnia.
Otwarcie połączone było z konferencją dotycząca 80. rocznicy powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN zaznacza, że jest to okazja do przypomnienia wybitnych dowódców i ich działalności na tym terenie.
– Było to zgrupowanie wyjątkowe, ponieważ w niedługim czasie udało się zgromadzić ok. 300 żołnierzy, którzy działali na świętokrzyskiej ziemi. Wykonywali oni różne zadania, a jedną z funkcji była opieka nad ludnością. Wykonywali również działania dywersyjne. Wiele spektakularnych akcji, uruchomienie produkcji broni typu „Sten” to są przedsięwzięcia jak na tamten okres niebywałe i świadczące o profesjonalizmie dowódcy i współpracy z podkomendnymi – podkreśla naczelnik.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że nie możemy zapominać o tych, którzy walczyli o losy niepodległej Polski. – Z tymi wydarzeniami wiąże się cierpienie polskich i świętokrzyskich wsi, które były w tym okresie nagminnie pacyfikowane. Nasza ziemia pełna jest potyczek i bitew, ale Niemcy mieli świadomość, że nas nie da się stłamsić i nie da się okiełznać naszego narodowego ducha wolności. Za to dziś bądźmy wdzięczni – mówi senator.
W sobotę główna część uroczystości na polanie Wykus. O godz. 16.00, przy ołtarzu polowym rozpocznie się msza święta w intencji majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy.
Natomiast w niedzielę o godz. 10.30 w klasztorze cystersów w Wąchocku odbędzie się msza w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy.