– Mieszkańcy Kielc mogą być dumni, że goszczą u siebie Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński.
Szymon Giżyński dodał również, że wydarzenie to jest wyjątkowe nie tylko w skali województwa, ale i całego kraju.
– Stolica województwa świętokrzyskiego przez te dwa dni stanowi centrum Polski. To tu podczas festiwalu rozstrzygają się fundamentalne sprawy polskiej tożsamości narodowej. To jest kultura najwyższa, ponieważ bierze swoją siłę, sedno i korzenie z naszej tradycji. Wokół takich wartości mamy obowiązek i konieczność integracji – podkreślił wiceminister.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki była zadowolona z dużej frekwencji zarówno wśród publiczności, jak i artystów.
– Plac Artystów wypełniony także kołami gospodyń wiejskich czyli kobietami gospodarnymi i wyjątkowymi. Tu są wszyscy kochający kulturę ludową i przenoszący ją z pokolenia na pokolenie. Takie tradycje w województwie świętokrzyskim są niezwykle piękne i wciąż żywe – zaznaczyła wiceminister.
– Jawor u źródeł kultury, to też jawor u korzeni każdego z nas – powiedział senator Krzysztof Słoń.
– Powinniśmy się zakochać na nowo w muzyce i sztuce ludowej, bo one towarzyszyły naszym przodkom. Wszyscy pochodzimy ze wsi, a ta kultura jest w naszej krwi – powiedział senator.
Starosta kielecki Mirosław Gębski stwierdził, że kultura ludowa wcale nie zanika.
– Widzimy, że wiele zespołów z całego kraju przybyło na Jawor. Cieszę się, że dziś Kielce, a jutro Tokarnia, staną się stolicą muzyki ludowej – powiedział starosta.
Natomiast Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej dodał, że taki odzew ze strony publiczności i artystów dobrze rokuje na przyszłość.
– Ważne, że pojawiają się zespoły ludowe z całej Polski. Zazwyczaj w województwie świętokrzyskim mamy trzy, cztery rodzaje strojów, a dziś mamy taką piękną mieszankę z całego kraju – dodał dyrektor.