Sandomierz ma duży potencjał, aby przyciągać do siebie grupy biznesowe na spotkania motywujące i integracyjne oraz turystów zagranicznych szukających mniej znanych atrakcji w Polsce – tak uważają uczestnicy spotkania objazdowego po naszym regionie zorganizowanego przez Świętokrzyskie Convention Bureau działające w strukturach Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Joanna Montenar z firmy Travel Project organizującej wydarzenia dla polskich firm i zagranicznych agencji powiedziała, że w Sandomierzu zauważalny jest zrównoważony rozwój turystyki. Promowane są kulinaria np. lokalne sery, wino, koktajle owocowe podawane w restauracjach oraz lokalni twórcy, np. wykonujący biżuterię z krzemieniem pasiastym i organizujący warsztaty obróbki tego kamienia.
– To jest dzisiaj bardzo ważne, aby wykorzystywać potencjał danego miejsca w kreowaniu oferty dla klientów. Myślę, że zagraniczni turyści, którzy byli już w Warszawie, Krakowie czy w Gdańsku chętnie przyjadą do Sandomierza planując kolejny wyjazd do Polski, zachęceni tymi wszystkimi walorami – dodała nasza rozmówczyni.
Aneta Książek kierownik Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej powiedziała, że w Sandomierzu można stworzyć ofertę turystyczną dla przedstawicieli różnych środowisk.
– Np. muzeum zielarstwa może przyciągnąć lekarzy czy farmaceutów jako ciekawostka. Poza tym osoby poszukujące odpoczynku od zgiełku dużych miast znajdą tu spokój w bogactwie natury, czyli np. w Górach Pieprzowych, na plantacjach winorośli, przejazdach off road, rejsach replikami dawnych łodzi flisackich po Wiśle, do tego mogą spróbować kulinariów np. zupy z pokrzyw – mówiła.
– Szukamy wyróżników, czyli miejsc, które mają duszę, szukamy też ludzi z pasją, a w Sandomierzu tak jest – stwierdziła.
Wizyta w regionie potrwa 4 dni. Jak poinformowała Katarzyna Batko ze Świętokrzyskie Convention Bureau – uczestnicy projektu odwiedzą w tym czasie zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach, tamtejszy browar, po czym pojadą do Kielc. Tam zwiedzać będą obiekty targowe i konferencyjne, będą w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, a także w Parku Legend w Nowej Słupi, pojadą również do Chęcin.