Rozśpiewany orszak flisacki przeszedł przez stare miasto w Sandomierzu na nadwiślański bulwar, zapraszając wszystkich na obchody flisackiej nocy świętojańskiej. Były okrzyki o królowej polskich rzek, o wodniakach oraz przyśpiewki zespołu ludowego Powiślanie z Koprzywnicy.
Pochód miał znaczenie symboliczne – 300 lat temu sandomierscy rajcowie zakazali flisakom wstępu do miasta. Miało to związek z ich zbyt hałaśliwym i dość frywolnym trybem życia. Dzisiaj (sobota, 24 czerwca) po raz pierwszy od tamtej pory liczna reprezentacja flisaków w tradycyjnych strojach nie tylko weszła do miasta, ale całe popołudnie i wieczór należy do nich.
Marek Bażant z „Napędzanych Wisłą”, lider pochodu powiedział, że od dawna marzyło mu się, aby w Sandomierzu odbyło się coś więcej związanego z Wisłą, niż tylko pływanie i sprzątanie rzeki, aby flisacy byli bardziej zauważalni, by w ten sposób podkreślać piękno Wisły i jej znaczenie.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że orszak flisacki to przypominanie o związkach miasta z Wisłą oraz kultywowanie dawnych tradycji. Jego zdaniem – warto to robić, ponieważ przed wiekami Sandomierz budował swoją potęgę gospodarczą w oparciu o królową polskich rzek, dlatego należy o tym pamiętać.
Orszakowi z zainteresowaniem przyglądali się turyści. Seniorzy z Łodzi przyjechali w małym, 4-osobowym składzie specjalnie na flisackie wianki do Sandomierza. Byli zachwyceni przemarszem, atmosferą oraz programem tzw. wianków, z którego chcą skorzystać.
Zachęcała do tego Kamila Kremiec-Panek, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, zapewniając o bogatej ofercie wydarzeń przygotowanej na dzisiejszy wieczór. Jej zdaniem – warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, ponieważ nie tylko są one kultywowaniem dawnych obyczajów, ale również łączą ludzi.
Do późnych godzin wieczornych na nadwiślańskim bulwarze odbywać się będą m.in. warsztaty szkutnicze, ceramiczne i plecenia wianków, konkursy z nagrodami, w tym ten na najpiękniejszy wianek. Nie zabraknie rytuału puszczania wianków na wodę, co odbywać się będzie z drewnianych łodzi sandomierskich wodniaków. Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom Nocy Świętojańskiej będzie także wernisaż dwóch wystaw: malarstwa Marty Lipowskiej oraz fotografii ukazujących Wisłę na wiele sposobów.
Na godzinę 21.00 zaplanowano paradę wiankową na flisackich łodziach, a godzinę później rozpocznie się inscenizacja pt. „Noc świętojańska na Wiśle sandomierskiej”. Sobotni wieczór zakończy flisackie ognisko z pieczonymi ziemniakami. Obchody Flisackiej Nocy Świętojańskiej kontynuowane będą w niedzielę (25 czerwca).