Do Szydłowa wróciła średniowieczna ostroga rycerska, którą znaleziono kilka lat temu podczas badań archeologicznych w tym mieście. Będzie ją można zobaczyć po raz pierwszy 2 lipca podczas Turnieju Rycerskiego. Zabytek zostanie na stałe w zbiorach Muzeum Zamków Królewskich.
-Ostroga jest żelazna z bodźcem gwiaździstym, datowana jest na XV wiek, a więc na okres panowania dynastii Jagiellonów. Znaleziono ją w warstwie bruku koło bramy zamkowej, który istniał w tym miejscu – powiedział archeolog Tomasz Olszacki.
Ostroga była dotknięta korozją, poddano ją konserwacji. Jak powiedziała Maria Stachuczy, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szydłowie, zabytek będzie mieć swoje specjalne miejsce, zostanie wyeksponowany w widocznym miejscu. Ostrogę być może zgubił któryś z przybocznych Władysława Jagiełły, bo król ten był na zamku w Szydłowie co najmniej siedemnaście razy, także wtedy, gdy był w podróży na wojnę z zakonem krzyżackim – 16 czerwca 1410 roku, a więc miesiąc przed bitwą pod Grunwaldem.
Paweł Krakowiak z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów powiedział, że ostatnie badania archeologiczne miały bardzo duże znaczenie przede wszystkim ze względu na ciekawe wiadomości z dziejów miasta ale również zainspirowały jego formację do tego, aby coroczny Turniej Rycerski był rozgrywany o Złote Ostrogi Jagiellonów.
W najbliższą niedzielę przyjadą bractwa rycerskie z różnych stron Polski aby powalczyć o to trofeum. Zmagania odbywać się będą w trzech kategoriach: jeździeckiej, walk pieszych oraz łuczniczej. Zwycięzcy otrzymają repliki ostrogi rycerskiej z Szydłowa.