– Jesteśmy w przededniu największego kulturalnego wydarzenia w tej części Europy – tak o 29. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju mówił dziś (piątek, 30 czerwca) podczas briefingu prasowego Artur Jaroń, dyrektor artystyczny tego wydarzenia.
– Świat przyjeżdża do Buska-Zdroju, świat będzie słuchał najwyższych lotów muzyki od soboty, 1 lipca, do 9 lipca. Zapraszam wszystkich na festiwal od jutra, już od godziny 15 – zaznaczył.
Festiwal rozpocznie muzyka filmowa na organach Hammonda w wykonaniu Kajetan Galas Trio przed Domem Zdrojowym w Busku-Zdroju. Ponadto, o godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystawiona zostanie Opera buffa, inaczej opera komiczna Gaetano Donizettiego, mistrza włoskiego balcanto – Don Pasquale.
Do udziału w koncertach i wydarzeniach festiwalowych zachęca przewodniczący honorowej kapituły Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, poseł Krzysztof Lipiec.
Zaznaczył, że będzie to wspaniała uczta duchowa i możliwość spotkania się z wybitnymi artystami, który przyjadą nie tylko do Buska, ale i do wielu miejsc regionu.
– Już dawno temu powiedziałem, kiedy po raz pierwszy przybyłem na ten festiwal, że Busko-Zdrój jest stolicą świętokrzyskiej muzyki. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że jest już stolicą europejskiej muzyki. Za rok, wtedy kiedy będzie już jubileuszowa edycja tego festiwalu, to może będziemy mogli już mówić nawet o światowej muzyce – zaznaczył.
Parlamentarzysta dodał, że tegoroczna edycja festiwalu pozyskała znamienitych sponsorów. Za patronat i wsparcie finansowe podziękował m.in. prof. Piotrowi Glińskiemu – ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Danielowi Obajtkowi – prezesowi PKN Orlen i Tomaszowi Zdzikotowi – prezesowi KGHM Polska Miedź S.A.
Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora powiedział, że 29. edycja festiwalu będzie gościła w 12 miejscowościach województwa świętokrzyskiego.
– W miejscowościach, które wcześniej w ogóle nie miały możliwości, aby gościć melomanów i stworzyć im możliwość wysłuchania koncertów – mówił. Podziękował też posłowi Krzysztofowi Lipcowi za zaangażowanie na rzecz festiwalu.
– Pozyskanie tak strategicznych sponsorów o randze ogólnokrajowej świadczy nie tylko o randze tego festiwalu, ale również o pana zaangażowaniu i podejściu tych właśnie koncernów do promowania kultury w naszym mieście uzdrowiskowym – mówił.
Wydarzenie będzie miało szczególny charakter. W tym roku przypadają bowiem setne urodziny patronki festiwalu. Trwają też prace nad monumentem upamiętniającym Krystynę Jamroz, których zakończenie planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.
Nowym miejscem, do którego w tym roku dotrze Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz będzie zabytkowy kościół św. Trójcy w Działoszycach. Wystąpi tam m.in. sopranistka Marzena Trzebińska, a na organach zagra Paweł Wróbel. Z kolei Chór Kameralny Fermata oraz Cracow Guitar Quartet zaprezentują się w skalbmierskiej kolegiacie. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ożarowie odbędzie się koncert muzyki włoskiego baroku. Wystąpi znakomita sopranistka Marta Boberska i Capella Regia Polona.
W Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystąpi Sławek Uniatowski, który przypomni przeboje Zbigniewa Wodeckiego, natomiast w Solcu-Zdroju – Grażyna Brodzińska. Z kolei zespół muzyki klezmerskiej „Kroke” zaprezentuje się w synagodze w Chmielniku. Artyści będą też gościć w Starachowicach i Mircu.
Finał festiwalu zaplanowano na 9 lipca. O godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się koncert trzech wybitnych polskich tenorów. Festiwalową publiczność będzie bawił zespół TRE VOCI, doskonale znany z ekranu telewizyjnego.
Z okazji setnej rocznicy urodzin patronki festiwalu, Krystyny Jamroz, przygotowano dwa wydarzenia. 5 lipca w kościele pw. św. Brata Alberta w Busku-Zdroju odbędzie się specjalny koncert Giuseppe Verdi – Requiem. Z kolei dzień później odbędzie się projekcja filmu „Pamięci Krystyny Jamroz” w reżyserii Tadeusza Kapeli i Janusza Cegiełły.
Będą też liczne imprezy towarzyszące i koncerty promenadowe. Na buskiej promenadzie zabłyśnie też kolejne Słoneczko Festiwalowe. 8 lipca o godz. 18.00 w Parku Zdrojowym odsłoni je znakomity twórca i poeta Jacek Cygan.
Zapraszamy do odwiedzenia specjalnej strony, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat festiwalu.