23 zespoły rywalizują przy zalewie w Kaniowie w gminie Zagnańsk, w Konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Kuchnia kresowa”.
Miłośnicy regionalnych smaków mogli spróbować między innymi kołdunów z mięsem w rosole, kulebiaka, czy hreczanyków – kotletów z kaszy gryczanej i mięsa oraz innych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.
Koło Gospodyń Wiejskich „Stokrotka” z Rudy Strawczyńskiej przygotowało potrawę o nazwie cepeliny. Jak wyjaśnia pani Bożena, danie jest bardzo łatwe w przygotowaniu. – Głównym składnikiem są gotowane ziemniaki, z których po dodaniu mąki formuje się placki, które następnie się zawija, a środek stanowi farsz mięsny. Można je okrasić smażoną cebulą i boczkiem – dodaje.
Jak powiedział senator Krzysztof Słoń, panie pokazują wielkie bogactwo kulinarne powiatu kieleckiego. – Takie wydarzenia dają pewność, że tradycje kulinarne, czy muzyczne naszego regionu będą przekazywane następnym pokoleniom – zaznacza.
Kuchnia kresowa to potrawy z obecnych terenów Białorusi, Ukrainy, czy Litwy, ale trzeba pamiętać, że w okresie międzywojennym była to II Rzeczpospolita – przypomniał Mirosław Gębski, starosta kielecki. – Większość Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało potrawy głownie z kresów wschodnich, ale ich różnorodność była bardzo duża. Cieszy także liczba uczestniczących w konkursie zespołów, która pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs – zwraca uwagę.
Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk podkreślił, że bardzo się cieszy, iż tegoroczna edycja konkursu odbywa się w tak urokliwym miejscu jak zalew w Kaniowie.
W konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego pierwsze miejsce zajęło KGW Żeromszczyzna z gminy Masłów za danie „Kresówki Świętokrzyskie.
W zeszłym roku konkurs zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Czerwone Korale”, które przygotowały danie o nazwie „Pigoły zapiekane po nasemu”. Są to kluski ziemniaczane ugotowane i zapiekane w brytfance. Ponadto jest kapusta, pieczarki, cebula, przyprawy oraz okrasa z boczku wędzonego i słoniny. Wszystkie składniki są ułożone warstwami w naczyniu i zapieczone w piekarniku.
Konkursowi towarzyszył 17. Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych.