Połączenie referendum w sprawie imigrantów z wyborami parlamentarnymi jest korzystne z punktu widzenia kilku aspektów – ocenia senator Jarosław Rusiecki. W tym kontekście przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej zwrócił uwagę na antenie Radia Kielce m.in. na kwestię kosztów.
– Połączenie referendum i wyborów jest, myślę, słuszną decyzją, oszczędnościową. Referendum dałoby szansę zapytania Polaków o to, co metodą siłową chce wprowadzić Unia Europejska i Komisja Europejska. My w tym referendum chcielibyśmy zapytać Polaków, jaka jest ich decyzja w sprawie przymusowego przyjmowania imigrantów. Walor tej decyzji byłby taki, że każdy rząd, nie tylko ten, który zostanie wyłoniony po wyborach, ale każdy następny byłby związany decyzją obywateli, odwołując się do Konstytucji, gdzie w artykule 4 mówi się, że to naród sprawuje zwierzchnią władzę w Polsce. Byłby to jasny komunikat dla władzy w Polsce, ale także argument dla rządu w stosunkach międzynarodowych – wyjaśnia senator.
Jarosław Rusiecki ocenia, że proponowany przez Komisję Europejską mechanizm relokacji to w zasadzie legalizacja handlu ludźmi. Przywołał w tym kontekście sytuację na polsko-białoruskiej granicy, gdzie dochodzi do prób przemytu nielegalnych imigrantów, a z drugiej strony pojawiają się sygnały z UE o legalizacji ich pobytu. – To bardzo groźne zjawisko, które powoduje destabilizację w mniejszym, czy w większym stopniu we wszystkich krajach UE. Widzimy to teraz dobitnie we Francji. Nie chcemy do tego dopuścić – podkreślił.
Przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej odniósł się także do 20-lecia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Siłach Zbrojnych RP. Jutro (6 lipca) w Targach Kielce odbędą się uroczyste obchody tego święta.
– Nieprzypadkowo jutro będziemy obchodzić to święto w Kielcach, gdzie głównym bohaterem jest Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Tam służą żołnierze, którzy przeprowadzają misje pokojowe, służąc narodom. Oni szkolą się z kultur i języków narodów, wśród których spełniają swoje misje, rozmawiając z lokalnymi wspólnotami i władzami tak, aby wprowadzać zasady demokratycznego państwa prawa w strukturach międzynarodowych. To wielkie zadanie tej części CIMIC. CPdMZ ma tu ogromne doświadczenie, organizuje konferencje, kursy, a współpraca z sojusznikami w tym zakresie ma już 20 lat. Jest to coś charakterystycznego dla kieleckiej jednostki – podkreśla.
Decyzją ministra obrony narodowej z dnia 29 czerwca tego roku, ustanowiono Święto Współpracy Cywilno-Wojskowej, które co rok będzie obchodzone 6 lipca.