Trwa piąta edycja konkursu Klub Odkrywców Miejsc Pamięci. Celem inicjatywy organizowanej przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” jest propagowanie wiedzy o miejscach, związanych z wydarzeniami oraz postaciami z okresu II wojny światowej.
Dionizy Krawczyński, prezes stowarzyszenia podkreśla, że mapa wciąż się powiększa. Na początku było to 200 miejsc. W tegorocznej edycji jest to już 600 miejsc związanych z historią.
– Konkurs rozpoczął się w połowie czerwca. Po pierwszych trzech tygodniach mamy już kilku faworytów. W tej chwili na naszej stronie internetowej zalogowało się ponad 800 osób, które w większości rozpoczęły poszukiwania miejsc pamięci – mówi.
Prezes „Jodły” wskazuje, że obszar objęty mapą pamięci obejmuje obszar przedwojennego województwa kieleckiego.
– To teren od Wielunia za Częstochową do Sandomierza. Od Wodzisławia po Kozienice. My operujemy na terenie Okręgu Kielce Armii Krajowej. Oczywiście większość tych miejsc znajduje się terenach między Włoszczową i Sandomierzem. Udało nam się także oznaczyć wszystkie pola zrzutowe w okolicy Kozienic, a także kilka miejsc, w których odbyły się walki, lub gdzie organizowano magazyny broni. Najodleglejszym punktem jest Mokra, czyli miejsce pamiętnych walk, do których doszło 1 września 1939 roku – tłumaczy.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy. Dionizy Krawczyński dodaje, że w zabawie niejednokrotnie uczestniczą całe rodziny.
– Chcemy by ludzie nie tylko wiedzieli o istnieniu tych miejsc, ale aby mieli świadomości tego co się tam działo. Nie wymagamy szczegółowej wiedzy. Do każdego z miejsc pamięci podajemy krótką informację z opisem zdarzeń. Jednak jak w każdym konkursie, tak i tu zadajemy też pytania. Są one proste i przy okazji uczą się czytać ze zrozumieniem. Jedynie w paru miejscach są wyżej punktowane odpowiedzi, które wymagają nieco szerszej wiedzy – wyjaśnia Dionizy Krawczyński.
Konkurs potrwa do 27 września. Nagrodą główną dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów jest udział w wyjeździe na Monte Cassino, razem z delegacją Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przewidziano także wiele nagród rzeczowych.
Informacje na temat konkursu oraz listę miejsc pamięci można znaleźć na stronie internetowej Mapa Pamięci.
W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział około 1,5 tys. osób. Dla porównania w pierwszej edycji konkursu Klubu Odkrywców Miejsc Pamięci uczestniczyło około 350 osób.
Konkurs Klub Odkrywców Miejsc Pamięci został objęty patronatem przez Radio Kielce.