W odkrywaniu Mikołaja Kopernika byliśmy już w Toruniu, Lidzbarku Warmińskim i Fromborku. Teraz czas na Olsztyn, gdzie Mikołaj Kopernik zasłynął nie tylko jako dobry zarządca, ale też już jako matematyk i astronom. Dobre administrowanie Olsztynem pozwoliło obronić gród przed najazdem krzyżackim.
Jak podkreśla dr Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Kopernik pełnił funkcję administratora i mieszkał w olsztyńskim zamku od 1516 do 1521 roku. W poprzednim stuleciu wymyślono też opowieść jakoby nasz bohater obronił Olsztyn przed Krzyżakami.
– Na Zamku w Olsztynie, na krużgankach odnaleziono linie, które okazały się swoistym kalendarzem słonecznym. Co kilka dni Mikołaj Kopernik wyznaczał linie które określały położenie Słońca. W ten wyznaczył też miejsce równonocy – powiedział nam dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
– Samo powstanie tablicy musiało wzbudzić spor zdziwienie wśród mieszkańców zamku. Mikołaj Kopernik potrzebował takiego spokojnego miejsca, gdzie mógłby rzeczywiście prowadzić obserwację pozornego ruchu słońca po niebie i wymyślił sobie rzecz, którą prawdopodobnie podpatrzył już w czasie studiów – opowiada dr Sebastian Mierzyński.
Mikołaj Kopernik to wybitna postać, która ciągle zaskakuje. Powoli będziemy odsłaniać jego pracę nie tylko astronomiczną.