Wystrzałem z armaty czarnoprochowej rozpoczęły się XXIV Kuźnice Koneckie w Parku Miejskim im. Małachowskich w Końskich. Są poświęcone 160. rocznicy powstania styczniowego.
Marian Wikiera, organizator tegorocznych Kuźnic informuje, że zrekonstruowano bitwę na polanie Ormanicha z 1863 roku. W parku stanął też obóz powstańczy z tego okresu.
– W obozie powstańczym mamy szereg artefaktów: jest kuchnia powstańcza, kuźnia. Słyszymy wystrzały, bo właśnie trwa rekonstrukcja bitwy, na obozowisko natarli Moskale – opowiada.
Marian Wikiera przypomina, że wiosną 1863 roku koło Rudy Malenieckiej zawiązał się duży oddział powstańczy pod dowództwem Hipolita Zawadzkiego. Był zaopatrywany przez miejscowych fabrykantów, w tym właścicieli Maleńca, braci Bocheńskich.
Na Kuźnice Koneckie dotarli także parlamentarzyści. Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla historyczny wymiar wydarzenia.
– Tak jak podczas powstania styczniowego, tak i teraz grupy rekonstrukcyjne przedstawiają batalistyczne sceny. Ziemia konecka w tamtym czasie spłynęła krwią, a należy pamiętać, że bez powstania styczniowego nie byłoby później dążenia do odzyskania wolności w 1918 roku – przypomina.
Z kolei wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz zwraca uwagę na łączenie przez organizatorów historii z nowoczesnością i tradycji przemysłowej ze współcześnie działającym na tym terenie przemysłem.
Poseł Michał Cieślak, wiceprezes Partii Republikańskiej podkreśla patriotyczne zaangażowanie koneckich fabryk, które zbroiły powstańców styczniowych.
Natomiast poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski podkreśla, że Kuźnice pielęgnują tradycje kulinarne i przemysłowe regionu, w tym roku to też święto patriotyczne i okazja do integracji mieszkańców.
W tym roku atrakcje zostały zorganizowane w czterech strefach – mówi członek zarządu powiatu koneckiego Jarosław Staciwa.
– W strefie relaksu znajdą się atrakcje dla dzieci: mobilne place zabaw, pokazy, zajęcia. W strefie historii znajdzie się obóz powstańców styczniowych, pokazy, wystawy, aby poczuć atmosferę z 1863 roku. Ponadto, zaplanowano strefę gastronomiczną z lokalnymi przysmakami i strefę promocyjną. Z kolei na scenie zaprezentuje się m.in. młodzież z powiatu koneckiego, a gwiazdą wieczoru ma być zespół „Piękni i młodzi” – wylicza.
Kuźnice Koneckie to święto, które ma pokazać potencjał kulturowy, gospodarczy i turystyczny wszystkich ośmiu gmin powiatu koneckiego. Ma być też okazją do integracji mieszkańców.
Impreza trwa do godziny 23.