Przybliżając postać Mikołaja Kopernika trzeba wspomnieć o jego wszechstronnej edukacji.
Z badań naukowców wynika, że w życiu wielkiego astronoma nic nie działo się przypadkowo. Za wczesną edukację odpowiadali rodzice, a następnie wuj. Pierwsze nauki Mikołaj Kopernik pobierał w Toruniu.
– Początkowo była to szkoła przyparafialna, czyli dzisiejszy szczebel szkoły podstawowej. Wiemy, że Kopernik uczęszczał do szkoły Kościoła Świętych Janów – mówi Michał Kłosiński, kustosz Domu Kopernika w Toruniu.
Co więcej, szkołą tą przez pewien czas opiekował się wuj Mikołaja Kopernika – biskup Łukasz Watzenrode, postać niezwykle ważna dla jego późniejszego życia. Natomiast w czasach, kiedy Mikołaj Kopernik uczęszczał do tej szkoły, rektorem tejże szkoły był Konrad Gaca, wybitny intelektualista. Osoba, która zgromadziła niesamowitych księgozbiór, z którego prawdopodobnie również korzystał sam Mikołaj Kopernik.
W 1491 roku Kopernikowi umiera ojciec. Mikołaj miał wówczas 10 lat. Za edukację jego i młodszego brata odpowiada teraz Łukasz Watzenrode.
– Mikołaj i Andrzej rozpoczynają studia w Krakowie. I tym samym kończy się 18-letni okres pobytu Kopernika w Toruniu, który w połowie XV wieku był jednym z ważniejszych miast na północy polski – dodaje Michał Kłosiński.
Kraków był już znany wówczas, a szczególnie podobno właśnie z astronomii. W tym mieście Mikołaj Kopernik spotkał Wojciecha z Brudzewa. Być może to spowodowało zainteresowanie młodego studenta astronomią.
– Mikołaj Kopernik tych studiów nie skończył – opowiada dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. – Była to przewidziana strategia, żeby jeszcze móc dalej studiować. Dlatego młodzi chłopcy wyruszają do Włoch, aby dalej się uczyć. We Włoszech młody Kopernik dokonuje swojego pierwszego odkrycia.
Za tydzień kolejne ciekawostki o Mikołaju Koperniku.