Zabytkowa świątynia w Grzymałkowie, w gminie Mniów zostanie gruntownie wyremontowana. Samorząd na ten cel otrzymał rządowe dofinansowanie w kwocie prawie miliona złotych. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Kościół pw. Michała Archanioła jest opuszczony od lat 70 XX. wieku. Jednak lokalna społeczność od dłuższego czas podejmowała starania w celu uratowania popadającego w ruinę zabytku. Jerzy Cieślicki, jeden z inicjatorów akcji ratowania świątyni wspomina, że niewiele brakowało, a kościół zostałaby rozebrany z uwagi na zły stan techniczny.
– Jednak jako mieszkańcy tej parafii sprzeciwiliśmy się tym planom. Co więcej podjęliśmy się trudu uratowania tej budowli. We współpracy z poprzednim proboszczem oraz dzięki decyzji biskupa kieleckiego kościół nie został rozebrany. Kolejnym krokiem było podjęcie działań ratujących budynek. Pracy było dużo. Teren był zarośnięty drzewami, a w kościele przeciekał dach. Rozpoczęliśmy także zbiórkę pieniędzy, które zostały później przeznaczone na prace renowacyjne. Należy przy tym zaznaczyć, że datki wpływały nie tylko od mieszkańców gminy, czy sąsiednich parafii, ale też od osób z całej Polski, a nawet zza granicy – wyjaśnia.
Dzięki zbiórce udało się zgromadzić około 300 tys. zł. Jerzy Cieślicki dodaje, że pieniądze pozwoliły na zabezpieczenie dachu oraz wymianę wszystkich okien w świątyni. – Możemy mieć nadzieję, że ten kościół w niedługim czasie zostanie wyremontowany. Kolejnym krokiem będzie zagospodarowanie go tak, aby służył naszej społeczności – mówi.
Paweł Wilczak, wójt Mniowa informuje, że to jaki będzie dalszy zakres prac renowacyjnych zostanie określone przez parafię.
– To parafia będzie inwestorem, ponieważ świątynia znajduje się na jej gruncie. Jako urząd gminy przeprowadzimy całą procedurę przetargową, w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wszystkie prowadzone tu prace będą wykonywane po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – tłumaczy.
Sprawą popadającego w ruinę zabytku zainteresował się też poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta przypomina, że tylko na terenie powiatu kieleckiego znajduje się aż 40 obiektów, które w ramach rządowego wsparcia zostaną odrestaurowane. Łącznie na ten celu przeznaczone zostanie niemal 22 mln zł.
– Naszym obowiązkiem jest dbanie o kulturowe dziedzictwo, o spuściznę naszych przodków. Nie możemy pozostawić naszym potomkom pustki. Dlatego powinniśmy pokazać, że jesteśmy odpowiedzialni za to, czym dziś możemy dysponować. Stąd też największe słowa uznania należą się właśnie mieszkańcom Grzymałkowa. Bez ich inicjatywy odbudowa tej świątyni nie byłaby możliwa – zauważa.
Neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła zbudowano w 1859 roku. Jego budowę ufundowali mieszkańcy parafii przy wsparciu hrabiego Eustachego Kołłątaja, bratanka Hugo Kołłątaja, który mieszkał w pobliskiej Wółce Kłóckiej. Budowla okazała się być jednak za mała z uwagi na dużą liczbę parafian. W związku z tym niemal sto lat później, w 1958 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni pw. Przemienienia Pańskiego, którą ukończono w 1969 roku. Od tego momentu stary kościół nie był już potrzebny i od początku lat 70. XX w. zaczął popadać w ruinę.