Manewry oddziałów powstańczych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy wyposażenia oraz broni, a także dyskusja o przebiegu powstania styczniowego. Te i wiele innych atrakcji można zobaczyć w Ostoi Dworskiej Leśnica w gminie Małogoszcz, w ramach „Wakacji z historią”.
Grzegorz Szymański, kwatermistrz i koordynator klubu historycznego Małogoski Oddział Powstańczy 1863 działającego przy Domu Kultury w Małogoszczu informuje, że spotkanie odbywa się po raz szósty. Dodaje, że w trakcie kilkudniowej imprezy pasjonaci historii w każdym wieku znajdą dla siebie coś interesującego.
– Pierwszego dnia organizujemy warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Poprzez gry i zabawy pokazujemy najważniejsze wątki powstania. Drugiego dnia rekonstruktorzy oraz fotograficy spotykają się w ramach pleneru fotograficznego. Z tej okazji organizujemy obozowisko powstańcze. Staramy się odtworzyć wydarzenia historyczne. W tym roku są to manewry. Trzeci dzień ma charakter patriotyczno-religijny. Wtedy odprawiana jest msza polowa w intencji powstańców oraz organizowane są wykłady historyczne. W tym roku, z uwagi na 160. rocznicę wybuchu powstania, dokonamy uroczystego odsłonięcia Kopca Pamięci Lat Nadziei i Walki 1863-1864 – podkreśla.
Piotr Szymański, dowódca Małogoskiego Oddziału Powstańczego zaznacza, że w ramach wydarzenia będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.
– Zaprezentują się rekonstruktorzy z Buska-Zdroju, Końskich, czy Wielunia. Łącznie będzie to około 50 osób, które przeniosą się w lata nadziei 1863-1864. Jest to otwarta i bezpłatna impreza. Zapraszamy przez cały weekend – mówi.
W oddziale od siedmiu lat służy m.in. Cezary Wiatr, który przyznaje, że historia jest jego pasją.
– Powstanie styczniowe ma ogromne znaczenie dla historii naszego regionu, a zwłaszcza ziemi małogoskiej. Z tego powodu chcemy o nim przypominać. Bycie rekonstruktorem nie jest łatwe, choćby przez mundury, które nosimy. Latem jest czasem gorąco, a zimą zimno. Z pewnością powstańcom było ciężko. Sporą część wyposażenia dostajemy od naszego koordynatora, jednak sami się tym interesujemy i dlatego staramy się samodzielnie jak najdokładniej odwzorować powstańcze sylwetki – tłumaczy.
Burmistrz Małogoszcza, Mariusz Piotrowski podkreśla, że wydarzenia związane z upamiętnianiem powstania styczniowego stanowią ważny element lokalnej tożsamości.
– To właśnie w okolicach Małogoszcza odbyła się największa i najkrwawsza bitwa powstania styczniowego, do jakiej doszło 24 lutego 1863 roku. Ten rok jest dla nas szczególny z uwagi na 160. rocznicę wybuchu powstania. Praktycznie od stycznia na terenie naszej gminy realizowany jest szereg inicjatyw związanych z tymi historycznymi wydarzeniami – stwierdza.
Mariusz Piotrowski zwraca uwagę, że jednym z ciekawszych elementów związanych z obchodami 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego jest wystawa czasowa, którą można zobaczyć na rynku w Małogoszczu.
– Wystawa „Powstali 1863-64” w województwie świętokrzyskim będzie gościła tylko w dwóch miejscowościach. Do wtorku, 18 lipca w Małogoszczu, później będzie ją można zobaczyć w Sandomierzu – dodaje burmistrz.
Wydarzenie będzie kontynuowane w niedzielę (16 lipca) od godz. 15.00. Oprócz odsłonięcia kopca pamięci odbędzie się także patriotyczny koncert oraz wykład historyczny, który wygłosi historyk oraz regionalista, dr Cezary Jastrzębski z UJK.