W parku koło dworku w Ruszczy, w gminie Połaniec, odbył się II Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Pożegnanie z Truskawką. Na stoiskach przygotowanych przez panie był bogaty wybór różnych dań na bazie truskawek i nie tylko. Można było zjeść m.in. pierogi z truskawkami i ciasto z tymi owocami, różne przekąski, rolady, pieczone mięsa i wiele innych dań.
Joanna Kwiatkowska z KGW Nadwiślanki z Maśnika powiedziała, że takie wydarzenie integruje ludzi, jest okazją do spotkania się i zdrowej rywalizacji, ponieważ ogłoszony został konkurs na najsmaczniejsze pierogi z truskawkami.
Poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa podkreślił, że warto promować działalność Kół Gospodyń Wiejskich, ponieważ we wspaniały sposób kultywują tradycję, angażują też dzieci i młodzież.
– Mamy czym się pochwalić, jeżeli chodzi o kuchnię staropolską i regionalną – dodał parlamentarzysta.
Jacek Nowak, burmistrz Połańca powiedział, że głównym celem imprezy jest kultywowanie dawnych tradycji, które są naszym bogactwem.
– Koła Gospodyń Wiejskich bardzo dobrze rozwijają się i odgrywają w lokalnych społecznościach istotną rolę, bez nich nie mogłaby się odbyć większość wydarzeń – stwierdził.
Burmistrz dodał, że nie bez powodu festiwal i festyn Pożegnanie z Truskawką odbywają się właśnie w Ruszczy. Zarówno tu, jak i w Maśniku te owoce uprawiane są na szeroką skalę, co stanowi ważne źródło dochodu dla mieszkańców, którzy prowadzą w sposób coraz bardziej nowoczesny swoje gospodarstwa.
Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, zwracając się do uczestników imprezy plenerowej powiedział, że jest ona bardzo dobrym pomysłem, ponieważ wiąże produkt lokalny z dobrą zabawą.
– Taki relaks należy się mieszkańcom – stwierdził.
Dodał, że mieszkańcy zasługują na takie wydarzenia i dobrze, że są one organizowane i mają tendencję rozwojową.
W konkursie kulinarnym na najsmaczniejsze pierogi z truskawkami i na deser z wykorzystaniem tych owoców pierwsze miejsce zajęło KGW Rudniczanki w Rudnikach. Główną nagrodą była „Złota Truskawka”, czyli statuetka w kształcie tego owocu.