W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyło się spotkanie z twórcami wystawy plenerowej pt. „Podróż w nieznane”, prezentowanej na dziedzińcu. Wystawę przygotował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, który zajmuje się konserwacją i badaniami naukowymi miejsc i obiektów związanych z polskimi artystami, rzeźbiarzami, architektami, a także miejscami stworzonymi dla Polaków.
W ramach obecnej wystawy, zorganizowanej z okazji pięciolecia instytucji, na planszach można zobaczyć różne miejsca na świecie związane z polskim dziedzictwem.
Dr. Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu, powiedziała, że przez pięć lat istnienia instytucji zrealizowano około 500 projektów. Głównym celem wystawy było zaprezentowanie różnorodnych miejsc i aspektów dziedzictwa, od najstarszych emigracyjnych śladów w Rzymie, poprzez kościół św. Stanisława, aż po współczesne dzieła artystów, np. Teodora Benda i jego nowojorskie maski. Na planszach widoczna jest również kaplica Barczewskich we Lwowie, największa kaplica grobowa na Cmentarzu Łyczakowskim, która została odrestaurowana przez Instytut „Polonika” w trudnym okresie pandemii i na początku wojny na Ukrainie.
Są również dostępne informacje na temat dzwonu z wieży kościoła na Kalenbergu, który został odlany ze zdobycznych dział po bitwie, którą stoczył król Jan III Sobieski. Na planszach przedstawione są również miejsca i obiekty we Francji, Indiach, Niemczech i na Litwie.
Dr. Anna Rudek-Śmiechowska, komisarz wystawy, podkreśliła, że prezentuje ona trzy podstawowe kierunki działania Instytutu „Polonika” w sposób kompleksowy. Na każdej planszy znajdują się zdjęcia, informacje w języku polskim i angielskim oraz kody QR. Wystawa koncentruje się na różnorodności, prezentując zarówno kaplice, kościoły, dokumenty, jak i działalność polskich twórców. Wystawa ukazuje także historię kolegiaty w Żółkwi, kościoła Świętego Ducha w Wilnie oraz sylwetki osób, których wkład w dziedzictwo kulturowe za granicą jest znaczący, takich jak Sara Lipska.
Wystawa będzie czynna do końca lipca. Podczas spotkania istniała możliwość obejrzenia filmów w technologii VR, przedstawiających odrestaurowane freski Franiszka Ecksteina w cerkwi garnizonowej świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawnym kościele jezuitów we Lwowie.